Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > UEFA bada skandal z Szymonem Marciniakiem. Arbiter może nie poprowadzić finału Ligi Mistrzów
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.06.2023 21:02

UEFA bada skandal z Szymonem Marciniakiem. Arbiter może nie poprowadzić finału Ligi Mistrzów

Szymon Marciniak
Rex Features/East News

Cała piłkarska Polska cieszyła się, gdy ogłoszono, że to Szymon Marciniak poprowadzi finałowy mecz Ligi Mistrzów pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan. Niestety, wiele wskazuje na to, że występ ten stanął właśnie pod wielkim znakiem zapytania przez udział arbitra w imprezie polityka Konfederacji Sławomira Mentzena. UEFA ma poważnie przyglądać się sprawie, co do której wygłosiła już pierwsze opinie. Kolejne oświadczenie ma zostać zaprezentowane w piątek 2 czerwca.

Szymon Marciniak na konferencji Sławomira Mentzena

Pechowo rozpoczął się ten tydzień dla Szymona Marciniaka, który w poniedziałek brylował na konferencji Everest organizowanej przez przynależącego do Konfederacji posła Sławomira Mentzena.

Zabawa była zapewne szampańska, ale jej konsekwencje mogą być już o wiele mniej przyjemne, bo o udziale arbitra w evencie doniosło do UEFA stowarzyszenie Nigdy Więcej, które twierdzi, że wydarzenie miało promować program partii.

W związku z tym redakcja Przeglądu Sportowego Onet zwróciła się do federacji z prośbą o komentarz. Tak ostrego stanowiska chyba nikt się nie spodziewał.

Katarzyna Dowbor wyremontuje kolejny dom. Zaskakujące informacje

Mocne stanowisko UEFA

- UEFA jest świadoma zarzutów dotyczących Szymona Marciniaka i domaga się pilnych wyjaśnień. UEFA i cała społeczność piłkarska brzydzi się »wartościami« promowanymi przez wspomnianą grupę i traktuje te doniesienia bardzo poważnie. Kolejne oświadczenie zostanie wydane jutro, po zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami - poinformowano w oświadczeniu.

Tymczasem na stronie stowarzyszenia pojawił się artykuł traktujący o sytuacji, w którym zarzucono Marciniakowi, że zaangażował się w wydarzenie wpisujące się w tegoroczną kampanię do parlamentu. Zwrócono przy tym uwagę, że powstał nawet plakat przedstawiający arbitra w stroju sędziego FIFA, promujący event.

Polski arbiter może stracić wyjątkową okazję

Konfederacja i jej członkowie wzbudzają szereg kontrowersji. W czasie pandemii niektórzy posłowie ugrupowania oficjalnie negowali jej istnienie, w sieci nie brak też antyukraińskich wpisów członków partii.

Poza tym, jak zauważa Nigdy Więcej, Konfederacja ma skrajne stanowisko wobec mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców, LGBT oraz kobiet.

Jeśli chodzi o samego Szymona Marciniaka, może mieć on naprawdę poważny problem i to na kilka dni przed finałem LM. UEFA jak ognia unika powiązań z polityką, dlatego nic dziwnego, że uważnie bada sprawę. Najpoważniejszą konsekwencja może być nawet odsunięcie polskiego sędziego od meczu Inter Mediolan-Manchester City.

Źródło: Przegląd Sportowy Onet, Nigdy Więcej