Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Ryszard Staniek przeżywa dramat. Żona byłego piłkarza reprezentacji błaga o pomoc
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 14.05.2024 19:50

Ryszard Staniek przeżywa dramat. Żona byłego piłkarza reprezentacji błaga o pomoc

Ryszard Staniek
Fot. screen Facebook/Liga Będzie Ciekawsza

Życie pisze różne scenariusze, nawet te najczarniejsze. Sportowa emerytura nie oszczędza byłej gwiazdy reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie, Ryszarda Stańka. Podopieczny Janusza Wójcika jest po udarze mózgu, którego konsekwencje odczuwalne są do dziś. Ruszyła nawet internetowa zrzutka, która ma na celu pomóc byłemu napastnikowi.

Ryszard Staniek podupada na zdrowiu

Ryszard Staniek dawał polskim kibicom wiele emocji, czy to w reprezentacji Polski, czy w Legii, która to występowała za jego czasów w Lidze Mistrzów. Po tych sukcesach pozostały jednak tylko wspomnienia, a rzeczywistość jest dla byłego piłkarza brutalna. Ryszard Staniek przeszedł w zeszłym roku udar mózgu, z którego powikłaniami zmaga się cały czas. Stwierdzono u niego niepełnosprawność, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie chodzić. Napisała o tym żona byłego kadrowicza, na jednej ze stron, na której założyła zrzutkę.

Jest osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Wymaga opieki i wsparcia osób trzecich przy wszystkich czynnościach życiowych. Nie ma czucia w obu nogach powyżej kostek, co powoduje, że często traci równowagę i potrzebuje pomocy przy poruszaniu się. Ma bardzo słabe napięcie mięśniowe

Ryszard Staniek stracił całkowicie wzrok w lewym oku i na to samo zagrożone jest prawe. To jednak nie koniec problemów, bo okolica, w której mieszka były reprezentant Polski wymaga dostosowania jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. 

Potrzebne jest wyrównanie terenu przed domem i położenie kostki brukowej, aby można było poruszać się bezpiecznie chodzikiem czy wózkiem inwalidzkim. Rysiek wymaga rehabilitacji i leczenia - podkreśliła żona Ryszarda pod zrzutką

Przełom w sprawie Lecha Poznań. Nowy trener już pojawił się w Polsce Marcin Bułka pominięty w plebiscycie. Oburzenie po prestiżowej gali

Każdy może pomóc Ryszardowi Stańkowi. Załączamy link do zrzutki

Jak już zostało wcześniej wspomniane, na stronie Zrzutka.pl założona została zbiórka na rzecz pomocy Ryszardowi Stańkowi. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do powrotu byłego piłkarza do zdrowia. Poza leczeniem, rehabilitacją i dostosowaniem warunków mieszkalnych, niezbędny będzie również wygodny i wysoki samochód, którym będzie mógł jeździć na zabiegi. 

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/tev7nt

Żona Ryszarda Stańka prosi w opisie zbiórki o pomoc i liczy na zrozumienie. Sama podkreśla, że jej mąż zawsze wykazywał się chęcią pomocy wobec potrzebujących. Teraz sam znalazł się w takiej sytuacji i wraz z partnerką liczy na to, że dobro wróci.

Bardzo proszę, jeżeli mogliby Państwo wesprzeć nas finansowo bylibyśmy bardzo wdzięczni. Ryszard jest osobą o dobrym sercu, zawsze wspierał i pomagał ludziom w potrzebie. Jestem pełna wiary i nadziei, że teraz też dobro w jego kierunku wróci

ZOBACZ: Przykre wieści. Nie żyje polski mistrz olimpijski z 1972 roku

Ryszard Staniek zasłużył się dla polskiej piłki

Ryszard Staniek występował głównie w polskich klubach. Największe sukcesy odniósł z Legią Warszawa, w barwach której zagrał nawet w Lidze Mistrzów. Co więcej, strzelił w niej bramkę przeciwko norweskiemu Rosenborgowi Trondheim.

 Z kolei w reprezentacji Polski błyszczał szczególnie na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Na tym rewelacyjnym dla naszej kadry turnieju, na którym zdobyliśmy srebrny medal, Staniek strzelił gola m. in. w finale z Hiszpanią.