Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Przykre wieści. Nie żyje polski mistrz olimpijski z 1972 roku
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 14.05.2024 12:20

Przykre wieści. Nie żyje polski mistrz olimpijski z 1972 roku

Świeczka
Fot. Pixabay/ Henryk Niestrój

Smutne wieści obiegły polskie środowisko piłkarskie. Zmarł Andrzej Jarosik, były reprezentant Polski i złoty medalista igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Miał 79 lat.

Informacja o śmierci byłego piłkarza

O śmierci Andrzeja Jarosika poinformował portal zaglebie.eu, który skontaktował się z rodziną byłego piłkarza i otrzymał potwierdzenie przykrej informacji. Jarosik zmarł 23 kwietnia, ale jego odejście na wieczny spoczynek nie zostało wówczas przekazane opinii publicznej.

Przed sobotnim meczem z Miedzią Legnica będzie minuta ciszy, a nasi piłkarze zagrają w czarnych opaskach. Władze Zagłębia, pracownicy, piłkarze i trenerzy składają rodzinie zmarłego szczere kondolencje! - czytamy

79-latek przebywał we francuskiej miejscowości Saint-Mandrier-sur-Mer. Francja była miejscem, gdzie Jarosik osiedlił się wraz ze swoją rodziną od czasu zakończenia piłkarskiej kariery. 

Przykre sceny na legendarnym stadionie. Kibice i piłkarze uciekali w popłochu

Złoty medal olimpijski w Monachium

Jarosik był obecny w reprezentacji Polski, która w 1972 sięgnęła po złoto na igrzyskach olimpijskich w Monachium. Podopieczni Kazimierza Górskiego byli rewelacją turnieju i przebrnęli przez wszystkie fazy turnieju, aż do wielkiego finału, gdzie ich przeciwnikami była drużyna ZSRR.

Biało-czerwoni przegrywali od 29 minuty spotkania i robili wszystko, co w ich mocy, aby odwrócić stan rywalizacji. W 79 minucie Kazimierz Deyna doprowadził do wyrównania z rzutu karnego, a kilka minut później zwycięską bramkę dla Polski zdobył Zygfryd Szołtysik. Co ciekawe, Szołtysik pojawił się na boisku kilka minut wcześniej i zmienił Zbigniewa Guta, jednak pierwotnie na murawę miał wybiec Andrzej Jarosik. Zawodnik odmówił trenerowi Górskiemu i nie zamierzał wchodzić z ławki rezerwowych, przez co legendarny selekcjoner musiał zmienić swoją decyzję i postawić na Szołtysika.

ZOBACZ TAKŻE: Absurdalna sytuacja w Ekstraklasie. To pudło przejdzie do historii

Kariera piłkarska Andrzeja Jarosika

Andrzej Jarosik przez dłuższą część swojej kariery występował w barwach Zagłębia Sosnowiec, z którym związał się w latach 1964-1972. W zespole z Sosnowca Jarosik rozegrał 265 spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce (ówczesna I liga), w których zdobył 113 goli, a w sezonach 1969/1970, 1970/1971 był królem strzelców całej ligi.

W 1975 roku Jarosik wyjechał do Francji i dołączył do zespołu Racing Strasbourg, w którym rozegrał jeden sezon. W kolejnym roku polski piłkarz udał się do ekipy SC Toulon, gdzie zakończył swoją karierę sportową w 1977 roku. Przez następne kilkadziesiąt lat Jarosik mieszkał we Francji, gdzie pozostał aż do swojej śmierci.