Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > PZPN reaguje na dramat finalisty z Barcelony. Wyjątkowy gest Cezarego Kuleszy
Karol Osiński
Karol Osiński 15.05.2024 21:31

PZPN reaguje na dramat finalisty z Barcelony. Wyjątkowy gest Cezarego Kuleszy

Cezary Kulesza
Fot. Piotr Molecki/East News

Ryszard Staniek, srebrny medalista olimpijski z Barcelony z młodzieżową reprezentacją Polski w 1992 roku, w ubiegłym roku przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory wymaga ciągłej opieki, a informacja o jego tragedii trafiła do opinii publicznej kilka dni temu. Koledzy z boiska zadeklarowali mu pomoc, a teraz do akcji włączył się PZPN.

Ryszard Staniek potrzebuje pomocy

Żona Ryszarda Stańka, Julita założyła zbiórkę pieniędzy w serwisie zrzutka.pl, z której pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację i leczenie jej męża. Finansowania wymaga również zakup auta dla osoby niepełnosprawnej oraz adaptacja domu byłego piłkarza. W opisie zbiórki kobieta opisała, co dolega jej mężowi.

Ryszard wymaga opieki i wsparcia osób trzecich przy wszystkich czynnościach życiowych. Nie ma czucia w obu nogach powyżej kostek, co powoduje, że często traci równowagę i potrzebuje pomocy przy poruszaniu się. Ma bardzo słabe napięcie mięśniowe. Stracił całkowicie wzrok w lewym oku, a w prawym choroba ciągle postępuje i widzi coraz gorzej. Ma bardzo słabe napięcie mięśniowe. Stracił całkowicie wzrok w lewym oku, a w prawym choroba ciągle postępuje i widzi coraz gorzej - czytamy.

Aż huczy od plotek ws. Sabalenki. Jej serce skradł żonaty mężczyzna? Są dowody

Byli piłkarze deklarują pomoc Ryszardowi Stańkowi

Całą sprawę nagłośnił serwis WP Sportowe Fakty, dzięki czemu odzew stał się błyskawiczny. Do akcji pomocy Ryszardowi Stańkowi włączyli się byli piłkarze i jego koledzy z boiska, m.in. Jerzy Brzęczek, Piotr Świerczewski, Marek Koźmiński i Cezary Kucharski. Ten ostatni jakiś czas temu sam mocno podupadł na zdrowiu.

Ryszard jest osobą o dobrym sercu, zawsze wspierał i pomagał ludziom w potrzebie. Jestem pełna wiary i nadziei, że teraz też dobro w jego kierunku powróci - dodała małżonka.

ZOBACZ TEŻ: Porażka polskiej reprezentacji, Niemcy triumfują. Kibice są rozżaleni, nie na to liczyli

PZPN rusza na pomoc Ryszardowi Stańkowi

Sprawa stała się na tyle głośna, że trafiła także do biur Polskiego Związku Piłki Nożnej. Cezary Kulesza poinformował, że organizacja wesprze byłego reprezentanta Polski w walce o powrót do zdrowia. 

Dowiedziałem się o sprawie i oczywiście chcemy pomóc. Proszę o kontakt od bliskich zawodnika oraz informację, w jakim zakresie możemy ich wesprzeć i na pewno to zrobimy - powiedział szef PZPN w rozmowie z WP Sportowe Fakty.