Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Piłkarz reprezentacji Iranu skazany na karę śmierci. Znani zawodnicy apelują o odwołanie egzekucji
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 13.12.2022 11:55

Piłkarz reprezentacji Iranu skazany na karę śmierci. Znani zawodnicy apelują o odwołanie egzekucji

piłkarz iranu skazany na śmierć
Fot. Instagram @amirnasrazadaani

Amir Nasr-Azadani został skazany na śmierć z błahego powodu – uczestniczył po prostu w antyrządowych protestach (o tym informuje BBC Persia). O uwolnienie skazanego apelują gwiazdy irańskiego futbolu i ważna instytucja międzynarodowa. Piłkarz grał kilka lat temu w reprezentacji młodzieżowej Iranu. Czy wyrok dojdzie do skutku?

Piłkarz Iranu skazany na śmierć za udział w protestach

Amir Nasr-Azadani wziął dział w protestach, które wybuchły w Iranie 16 września. Punktem zapalnym było brutalne zamordowanie na komisariacie 22-letniej Kurdyjki, Mashy Amini. Czym sobie zawiniła? Otóż została aresztowana, a potem bezlitośnie skatowana przez policję obywatelską za to, że "niewłaściwie nosiła hidżab".

W manifestacjach, oprócz Nasr-Azadaniego, wzięło udział aż 18 tysięcy osób. Irańscy parlamentarzyści nie mieli skrupułów, by przegłosować najwyższą możliwą karę dla wszystkich uczestników protestu. Wykonano już pierwsze wyroki, a 26-latek wciąż… czeka na śmierć.

Jak informuje BBC, zawodnik miał brać udział w antyrządowych ulicznych przemarszach w Insafanie, gdzie w trakcie zamieszek zginęło trzech funkcjonariuszy Basidżu, czyli Związku Mobilizacji Uciemiężonych.

Ponurą wieść o tym, co czeka Azira Nasr-Azadaniego, przekazał dyrektor irańskich klubów, Saeed Azari. Kilka lat wcześniej piłkarz grał w drużynach Rah Ahan i Tractor, ma za sobą także – jak już wspominaliśmy – grę dla młodzieżowej reprezentacji. Niestety, jego karierę przerwała kontuzja, a teraz zakończyć się może jego życie. Oficjalnym powodem egzekucji jest "zdrada kraju i toczenie wojny z Bogiem".

Piłkarz reprezentacji Iranu skazany na śmierć. Gwiazdy futbolu apelują

Z kuriozalnym dla wolnego świata wyrokiem trudno się pogodzić. Wzbudza on kontrowersje nawet wśród Irakijczyków. O odwołanie nadchodzącej egzekucji zaapelowały już największe legendy tamtejszej piłki nożnej, m.in. Ali Karimi, Mehdi Mahdavikia i Masoud Shojaei.

Podobne stanowisko zajął uczestnik mundialu w Katarze, bramkarz reprezentacja Iranu, Alireza Beiranand, chociaż nie wymienił skazańca z nazwiska. Komunikat o oburzeniu wystosowała także Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro).

- FIFPro jest zszokowana i zniesmaczona doniesieniami, że zawodowemu piłkarzowi Amirowi Nasr-Azadaniemu grozi w Iranie egzekucja za kampanię na rzecz praw kobiet i podstawowych wolności w swoim kraju. Solidaryzujemy się z Amirem i wzywamy do natychmiastowego zniesienia jego kary – napisano na Twitterze.

Katar 2022. Piłkarze Iranu ulegli szantażowi

W trakcie mistrzostw świata w Katarze, podczas pierwszego meczu Iran-Anglia, piłkarze nie odśpiewali hymnu. Tym sposobem wyartykułowali swoją solidarność z protestującymi w kraju, jednak ich zapędy szybko zostały ukrócone przez przedstawicieli Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Jegomoście bacznie obserwowali zawodników z trybun, a także skutecznie ich "namówili" do odpowiedniego zachowania. Wskutek szantażu już od drugiego meczu zaczęli bardziej przykładać się do wyśpiewywania narodowej pieśni.

Niestety, zrobili to jeszcze tylko przez trzecim pojedynkiem w ramach mundialu. Dla Persów udział w nich zakończył się jeszcze w grupie, a udało im się wygrać jedynie z Walią. Przegrali za to z Anglikami i Amerykanami.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: BBC