Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Nie żyje Józef Lipiec. Niewyobrażalna strata dla polskiego sportu
Michał Pokorski
Michał Pokorski 10.11.2024 16:57

Nie żyje Józef Lipiec. Niewyobrażalna strata dla polskiego sportu

Świeczka
fot. GoranH/pixabay.com

Tragiczne wieści obiegły Polskę w niedzielne popołudnie. W wieku 82 lat odszedł profesor Józef Lipiec. Ogromna strata w świecie sportu.

Nie żyje Józef Lipiec

W niedzielne popołudnie smutna wiadomość obiegła Polskę. Zmarł jeden z najbardziej zasłużonych polskich działaczy sportowych – Józef Lipiec. Profesor odszedł w wieku 82 lat, pozostawiając po sobie bogaty dorobek w dziedzinie sportu i nauki. Informację o jego odejściu przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Marszałek Łukasz Smółka napisał:

Z wielkim żalem i smutkiem przyjąłem informację o śmierci Pana prof. Józefa Lipca. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie – czytamy na stronie urzędu.

Profesor Józef Lipiec to postać wyjątkowa, której działania znacząco przyczyniły się do rozwoju polskiego sportu i kultury fizycznej. Jego życiorys i dokonania są naprawdę imponujące i znacząco przyczyniły się do rozwoju sportu w Polsce.

Iga Świątek nie wytrzymała i przerwała wywiad rywalki. Nie do wiary, co powiedziała

Józef Lipiec był wybitną postacią

Józef Lipiec przyszedł na świat 15 marca 1942 roku w Nowym Sączu. Studia filozoficzne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobył gruntowne wykształcenie i rozpoczął swoją długą, pełną osiągnięć karierę akademicką. Pracował w Zakładzie Filozofii na Akademii Górniczo-Hutniczej, a także wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był również aktywnym publicystą, publikując teksty m.in. w „Życiu Literackim”, „Studencie”, „Przekroju” i „Tempo”, a także został pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma „Zdanie”.

W 1987 roku otrzymał tytuł profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie przez dwie kadencje kierował Radą Naukową Instytutu Filozofii i pełnił funkcję członka Senatu uczelni. Zasiadał również jako przewodniczący Komisji Etyki i był autorem Akademickiego Kodeksu Wartości. W swojej karierze wykładał na wielu uczelniach, m.in. na krakowskiej AWF, AGH, Uniwersytecie Rzeszowskim, WSB w Poznaniu, Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego oraz w krośnieńskiej WSZ. Był także wieloletnim członkiem Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, a przez jedną kadencję zasiadał w Komitecie Nauk o Kulturze Fizycznej.

Józef Lipski w wyjątkowy sposób potrafił także połączyć swoją działalność dydaktyczną i naukową… z rozwojem sportu. Jego dokonania w tej dziedzinie są nieocenione.

ZOBACZ TEŻ: Tragiczna śmierć 18-letniego kolarza. Świat sportu w żałobie

Józef Lipiec założył Polską Akademię Olimpijską

Józef Lipiec przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Kultury i Edukacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Był jednym z założycieli Polskiej Akademii Olimpijskiej i od 2000 roku jej przewodniczącym. Zainicjował także działalność Małopolskiej Rady Olimpijskiej, której przez wiele lat przewodził, a także aktywnie działał jako członek Rady ds. Sportu przy prezydencie Krakowa. W latach 90. zasiadał w Radzie ds. Sportu i Turystyki przy Prezydencie RP.

W pracy naukowej i dydaktycznej Lipiec specjalizował się w takich dziedzinach jak ontologia, filozofia społeczna, aksjologia, etyka, estetyka oraz filozofia sportu. Był znanym autorytetem w tych obszarach, kształtując refleksję nad sportem i kulturą fizyczną z perspektywy filozoficznej, a jego wkład w rozwój nauk humanistycznych związanych ze sportem pozostaje nieoceniony.