Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Kamery uchwyciły, co zrobił Szymon Marciniak po finale MŚ. Świat zachwycony Polakiem
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 18.12.2022 23:02

Kamery uchwyciły, co zrobił Szymon Marciniak po finale MŚ. Świat zachwycony Polakiem

screen
Screen TVP Sport

Mundial 2022 w Katarze to już przeszłość. Argentyna po fantastycznym spektaklu pokonała w finale dotychczasowych mistrzów świata, reprezentację Francji. 120 minut pięknego futbolu, 6 goli i seria rzutów karnych potrzebne były, by wyłonić czempiona. Jedną z osób, na którą zwrócone były dzisiaj oczy całego świata, był Polak Szymon Marciniak, czyli główny arbiter meczu. Kamery uchwyciły kapitalne zachowanie naszego rodaka.

Katar 2022. Szymon Marciniak jednym z bohaterów

Finał Mistrzostw Świata to najważniejszy mecz piłkarski, jaki może być rozgrywany. Prestiżowe rozgrywki odbywają się raz na cztery lata i pojawiają się na nich najlepsi gracze, najwięksi sponsorzy, a cały świat przez kilka tygodni śledzi bacznie każdy mecz. Pomimo systemu VAR i wielu dodatkowych nowinek technicznych zastosowanych podczas katarskich zmagań (np. czujniki zamontowane we wszystkich piłkach), to w dalszym ciągu sędziowie odgrywają niezwykle istotną rolę podczas każdego spotkania. To najważniejsze spotkanie poprowadził Polak, Szymon Marciniak.

Możliwość prowadzenia mundialowego finału otrzymują jedynie najlepsi sędziowie świata. Do takiego grona zalicza się nasz rodak, który na co dzień prowadzi spotkania w polskiej Ekstraklasie. Na MŚ w Katarze, oprócz najważniejszego meczu, Polak prowadził mecz Francja-Dania (2:1) w fazie grupowej oraz Argentyna-Australia (2:1) w 1/8 finału. 

Tuż po niedzielnym meczu kamery zarejestrowały, jak Szymon Marciniak podbiega do Kyliana Mbappe, jednego z bohaterów meczu, po czym przytula i pociesza zasmuconego Francuza. Zachowanie naszego arbitra bez wątpienia było pełne klasy, bo 23-letni napastnik reprezentacji Francji strzelił dzisiaj trzy gole i niemal w pojedynkę starał się zapewnić swojej drużynie końcowy triumf. Zabrakło niewiele, bo Trójkolorowi przegrali dopiero w rzutach karnych (po dogrywce było 3:3).

Świat zachwyca się Marciniakiem

Jednocześnie popłynęła fala niezwykle pozytywnych komentarzy w stosunku do pracy Szymona Marciniaka. Wielu ekspertów wyraziło swoje uznanie dla naszego sędziego ze względu na wyjątkowe okoliczności i niezwykle wymagające spotkanie, które przyszło sędziować Polakowi.

- Najlepszy występ Polaka na wielkim turnieju od 1982 roku. I obawiam się, że lepszego za mojego życia nie zobaczę. Szacunek - nie krył swojego zachwytu Mateusz Święcicki z Eleven Sports

- 18 grudnia 2022 przejdzie do historii jako dzień najlepszego sędziowania finału MŚ. Po prostu niesamowite widzieć Marciniaka i polską załogę. Wszystkie najważniejsze decyzje słuszne, brak VAR-u, kontrola gry, umiejętności techniczne. To było piękne - czytamy na blogu poświęconym sędziom piłkarskim Law 5 - The Ref.

- Po 90 minutach Szymon Marciniak udowadnia, że jest w Katarze najlepszy. Na tle pogubionych, nieumiejętnych i psujących mecze sędziów półfinału i meczu o brąz jego dyspozycja jest szczególnie dobrze widoczna. Brawo Marciniak i cały polski zespół sędziowski - Komentował Maciej Iwański z TVP Sport.

Swój zachwyt okazał także m.in. Henry Winter, szef działu sportowego prestiżowego The Times. - Jeden z najwspanialszych meczów, a także jeden z najwspanialszych występów sędziowskich. Szymon Marciniak z Polski był absolutnie znakomity w podejmowaniu decyzji. Marciniak dobrze nadążał za wyczerpującą grą, utrzymywał kontrolę i utrzymywał płynność gry - skomentował Winter.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Twitter