Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Grzegorz Lato mówi wprost o Lewandowskim. Poszło o Euro 2024
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 16.05.2024 13:50

Grzegorz Lato mówi wprost o Lewandowskim. Poszło o Euro 2024

Grzegorz Lato i Robert Lewandowski
Fot. East News/Andrzej Lange, Rex Features

Polacy przygotowują się do swojego piątego turnieju mistrzostw Europy i już za niecałe trzy tygodnie pojawią się na zgrupowaniu w Warszawie. Michał Probierz wybierze 26 najlepszych zawodników, których zadaniem będzie dobry wynik na niemieckich boiskach i wyjście z bardzo trudnej grupy. Szansę biało-czerwonych ocenił Grzegorz Lato, który również zwrócił uwagę na postać Roberta Lewandowskiego i jego postawy w kontekście dalszej gry dla reprezentacji.

Walka o wyjscie z grupy

Biało-czerwoni przystąpią do rywalizacji na mistrzostwach Europy w grupie D, gdzie ich rywalami będą Holendrzy, Austriacy i Francuzi. Reprezentacja Polski jest oceniana przez ekspertów, jako najsłabsza drużyna w całym zestawieniu, a ewentualny awans do fazy pucharowej jest określany, jako zadanie arcytrudne. 

Nieco inne spojrzenie na ten temat ma były reprezentant Polski - Grzegorz Lato. Król strzelców z mistrzostw świata w 1974 roku i były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej stwierdził, że podopieczni Michała Probierza nie są złej sytuacji.

Nie stawiam nas na straconej pozycji. Grupę faktycznie mamy bardzo mocną, bo Austriacy też są mocni, nie wspominając już o Francji czy Holandii. Zawsze nam się łatwiej grało jednak z mocnymi drużynami niż słabszymi. Kiedyś w eliminacjach do mistrzostw Europy mierzyliśmy się z Włochami i Holandią, którzy byli wtedy na topie, a wcale nam wiele do awansu nie zabrakło - mówił Lato w rozmowie z WP SportoweFakty

Pierwsza żona Radosława Majdana zmieniła się nie do poznania. Tym się teraz zajmuje

Wątek Roberta Lewandowskiego

Kluczowym i niezbędnym graczem w szeregach reprezentacji Polski, będzie tradycyjnie - Robert Lewandowski, wokół którego dzieje się ostatnio dość sporo. Kariera 35-letniego napastnika stoi pod znakiem zapytania w kontekście gry w klubie, ale też i w reprezentacji. Grzegorz Lato odniósł się do kwestii dalszej gry Lewandowskiego w drużynie narodowej i stwierdził wprost, że “Lewy” musi podjąć odważną decyzję i zachować się jak na doświadczonego gracza przystało.

Jestem jego fanem i zawsze mu kibicowałem. W Hiszpanii coraz częściej mają do niego pretensje. W sierpniu skończy 36 lat i to mówi samo za siebie. Nie mogę powiedzieć, że w Barcelonie i w kadrze gra świetnie. Od czasu do czasu zabłyśnie, strzeli bramki. Ostatnio był przydatny dla reprezentacji. Zobaczymy, jak zagra na mistrzostwach Europy. Po nich musi sam podjąć decyzję i dorosnąć do niej - mówił Lato

Ostatni wielki turniej dla kluczowych kadrowiczów?

74-latek podzielił się również spostrzeżeniem na temat innych, doświadczonych zawodników, a jako przykład, podał Grzegorza Krychowiaka.

Mam jedną wiadomość do wszystkich zawodników, którzy mają swoje lata. Nieraz warto odejść na szczycie, a nie rozmieniać się na drobne. Później w klubie niech każdy sobie gra, gdzie chce. Weźmy przykład Krychowiaka. Grał świetnie, ale jak zaczął się rozmieniać na drobne, to sam podjął decyzję i zrezygnował z kadry. To był odpowiedni krok - ocenił Lato dla WP Sportowe Fakty

Do grona najbardziej doświadczonych zawodników w reprezentacji Polski zalicza się Kamila Grosickiego, Wojciecha Szczęsnego i właśnie Roberta Lewandowskiego, który sam nie był pewny co do tego, czy będzie kontynuował swoją karierę reprezentacyjną. “Lewy” kilkukrotnie podkreślił, że jakiekolwiek decyzje podejmie dopiero po zakończeniu turnieju w Niemczech. Jasną deklarację usłyszeliśmy za to z ust Szczęsnego, który oficjalnie potwierdził, że Euro 2024 będzie jego ostatnim międzynarodowym turniejem i opuści szeregi biało-czerwonych.