Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Cios dla kibiców żużla. Drużyna wycofana w ostatniej chwili
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 25.03.2024 23:03

Cios dla kibiców żużla. Drużyna wycofana w ostatniej chwili

Żużel
Fot. East News/Paweł Skraba

Na pewno nie tak miało to wyglądać. Kibice drużyny żużlowej Speedway Kraków mają powody do rozpaczy, ponieważ zespół nie wystąpi w rozgrywkach w ramach II ligi. Decyzja została podjęta na kilka dni przed startem nowego sezonu.

Żużel w Krakowie

Powrót żużla do Krakowa był tematem, o którym rozmawiano już od bardzo dawna. Działacze krakowskiego klubu robili wszystko, aby marzenia stały się rzeczywistością, a zespół mógł przystąpić do Krajowej Ligi Żużlowej na stadionie w Nowej Hucie. Włodarze Speedway'a Kraków potrzebowali do tego licencji umożliwiającej start na najniższym szczeblu rozgrywek w Polsce.

Cały plan spalił na panewce, ze względu na niekorzystną sytuację finansową i brak gwarancji poprawy, o czym w mediach społecznościowych poinformował Paweł Piskorz. Piskorz jest menedżerem zespołu Texom Stali Rzeszów, który planował rozpoczęcie współpracy z krakowskim klubem w tym sezonie.

Niestety w sezonie 2024 nie zobaczymy drużyny w Nowej Hucie. Decyzja trudna, przykra ale bez gwarancji budżetowych nie podejmiemy ryzyka.

Nie żyje legendarny kierowca rajdowy. Przegrał walkę z chorobą

Stanowisko krakowskiego klubu

Do całej sytuacji odnieśli się również przedstawiciele krakowskiego zespołu. Na oficjalnym profilu drużyny na Facebooku został opublikowany specjalny komunikat, w którym włodarze przedstawiają aktualny stan rzeczy związany z klubem.

Jednym z głównych powodów jest późne przekazanie dzierżawy stadionu dla Speedway Kraków oraz jednoczesne problemy z poprzednimi dzierżawcami "Stowarzyszenie Przyjaciół żużla". Dzierżawa stadionu podpisaliśmy 29 lutego lecz termin ten był i tak dość późny. Niestety wszystko złożyło się na to, iż zabrakło czasu do zbudowania odpowiedniego budżetu, który pozwoliłby na bezproblemową i uczciwą pod względem finansowym dla wszystkich stron rywalizację. Nikt z osób zaangażowanych nie chciał powielać błędów naszych poprzedników i tym samym chcieliśmy uniknąć zakończenia sezonu w jego trakcie ze względów chociażby finansowych. Naszym priorytetem było i jest stworzenie klubu przejrzystego, wypłacalnego i zaufanego wśród Kibiców, sponsorów, zawodników i całego środowiska żużlowego.

W Krakowie już od 2019 roku nie ma żadnej drużyny, która mogłaby reprezentować miasto w żużlowych rozgrywkach ligowych. Fani speedwaya z krakowskiego miasta będą musieli zadowolić się jedynie Turniejem o Puchar Prezydenta Miasta, który ma odbyć się 1 kwietnia.

Zmiany w terminarzu rozgrywek

Z powodu wycofania się przez krakowski klub na moment przed startem rozgrywek, a także biorąc pod uwagę wcześniejszą rezygnację z udziału w lidze w wykonaniu Kolejarza Rawicz, w Krajowej Lidze Żużlowej weźmie udział tylko sześć zespołów. Zmiany dotkną także terminarz rozgrywek, który zostanie rozpisany od nowa.

Liga ma wystartować w najbliższą sobotę, 30 marca. Pod małym znakiem zapytania stoi również udział zespołów Unii Tarnów i Polonii Piła, które także zmagały się z problemami finansowymi.