Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Szymon Marciniak - kim jest Polak, który sędziował finał mundialu w Katarze?
Weronika Uszakiewicz
Weronika Uszakiewicz 22.12.2022 10:04

Szymon Marciniak - kim jest Polak, który sędziował finał mundialu w Katarze?

Szymon Marciniak
Szymon Marciniak fot. Piotr Molecki/East News

Szymon Marciniak był głównym sędzią finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze, w którym zmierzyły się drużyny Francji i Argentyny. Kim jest Polak, który sędziował najważniejsze wydarzenie Mundialu 2022?

Szymon Marciniak - kim jest?

Szymon Marciniak przyszedł na świat 7 stycznia 1981 roku w Płocku. W tym samym mieście ukończył III liceum ogólnokształcące. Z wykształcenia jest pedagogiem - skończył bowiem studia pedagogiczne na Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi.

Mężczyzna już od najmłodszych lat związany jest ze sportem. Jako dziecko uprawiał kolarstwo, a w wieku 15 lat porzucił rower na rzecz piłki nożnej. Trafił do młodzieżowej drużyny Wisły Płock, z którą zajął czwarte miejsce na mistrzostwach Polski juniorów. Grał również w lidze niemieckiej, a także w drużynie Kujawiaka Włocławek i Zdroju Ciechocinek.

Po kilku latach Szymon Marciniak postanowił, że będzie pojawiał się na boisku w nieco innej roli. Mężczyzna zdecydował, że chce zostać arbitrem. Od 2011 roku jest sędzią międzynarodowym a od 20 lipca 2015 roku - arbitrem klasy UEFA Elite. 41-latek regularnie prowadzi mecze Ekstraklasy, Pucharu Polski, Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz międzypaństwowe i jest najwyżej ocenianym polskim arbitrem.

Szymon Marciniak - życie prywatne

Szymon Marciniak od wielu lat jest mężem Magdaleny Marciniak. Para wychowuje wspólnie dwoje dzieci - dziewiętnastoletniego syna Bartosza oraz dziesięcioletnią córkę Natalię. Żona arbitra pojawiła się w Katarze, by wspierać go podczas finału mistrzostw świata.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: