Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Nie żyje wybitna pływaczka. Pierwsza Polka, która przepłynęła kanał La Manche
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.11.2023 10:20

Nie żyje wybitna pływaczka. Pierwsza Polka, która przepłynęła kanał La Manche

Znicz
materiały własne

Smutne informacje ze świata polskiego sportu. Zmarła wybitna polska pływaczka, która jako pierwsza Polka przepłynęła wpław kanał La Manche. Przed nią udało się to tylko trzem innym kobietom na świecie. O śmierci legendy polskiego pływania poinformowała jej córka.

Nie żyje wybitna polska pływaczka

W wieku 77 lat zmarła wybitna polska pływaczka Teresa Zarzeczańska-Różańska. Była pierwszą Polką, która przepłynęła wpław kanał La Manche. - W dniu dzisiejszym zmarła moja ukochana mama Teresa Zarzeczańska-Różańska - napisała w niedzielę 26 listopada na Facebooku Blanka Zarzeczańska-Janasik, córka zmarłej.

Informację o śmierci pływaczki skomentował także między innymi Polski Związek Pływacki, który złożył kondolencje rodzinie. 

Przed nami wyjątkowo lodowata noc. Eksperci z IMGW ostrzegają

Nie żyje Teresa Zarzeczańska-Różańska

Teresa Zarzeczańska-Różańska była pierwszą Polką, której udało się przepłynąć wpław kanał La Manche. Wcześniej dokonały tego tylko trzy inne kobiety na świecie. 30 sierpnia 1975 roku pokonała trasę z angielskiego Dover do Francji w czasie 11 godzin i 10 minut.

- Z głębokim żalem przyjęliśmy informację, że 26 listopada w Poznaniu zmarła Teresa Zarzeczańska-Różańska. Nasza znakomita pływaczka miała 77 lat  - czytamy we wpisie PZP w mediach społecznościowych. - Rodzinie i najbliższym, a także przyjaciołom i znajomym składamy wyrazy głębokiego współczucia - dodano.

Teresa Zarzeczańska-Różańska była wybitną pływaczką

Teresa Zarzeczańska-Różańska urodziła się 15 października 1946 r. Trenowała pływanie w sekcji Lecha Poznań. Była rekordzistką kraju w stylu klasycznym, multimedalistką mistrzostw Polski.

W latach 1967-1972 należała do narodowej kadry Polski. W latach 1972-1977 reprezentowała Klub Płetwonurków LOK "Delfin" i była członkiem kadry w płetwonurkowaniu oraz ratownictwie wodnym. W 2021 została odznaczona tytułem Honorowej Obywatelki Miasta Poznania.