Sport.Goniec.pl

goniec.pl

Nie żyje kolarz Jan Magiera. Sportowiec zginął tragicznie w wieku 83 lat

10 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Nie żyje wybitny kolarz Jan Magiera. Sportowiec zginął tragicznie podczas prac w ogrodzie znajdującym się przy jego domu. Był reprezentantem Polski na letnich olimpiadach w Tokio i Meksyku. Miał 83 lata.

Odeszła kolejna wielka gwiazda polskiego kolarstwa. Dopiero co w 2021 r. pożegnaliśmy Ryszarda Szurkowskiego, natomiast dziś rano media obiegła smutna wiadomość o śmierci kolejnej wybitnej postaci, Jana Magiery.

Tragiczna śmierć wybitnego kolarza

Śmierć Jana Magiery została potwierdzona przez małopolską policję. Do tragicznego zdarzenia, w którym zginął sportowiec, miało dojść w środę 9 lutego około południa.

- Do tragedii doszło na terenie jednej z posesji w miejscowości Mostki w gminie Stary Sącz. (...) Na miejscu długo pracowali policjanci oraz prokurator. Wstępnie wykluczony został udział w zdarzeniu osób trzecich - poinformowała asp. sztab. Barbara Szczerba z Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Okoliczności i przyczyny tragedii wyjaśni śledztwo, które wszczęto w sprawie. Jak informuje "Gazeta Krakowska", wstrząśnięty tragedią burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, dostrzega smutny bieg okoliczności w tym, że w czasie trwania zimowej olimpiady w Pekinie, zginął wybitny sportowiec, który był dwukrotnym olimpijczykiem w Tokio (1964) oraz Meksyku (1958).

Nie żyje Jan Magiera

Jan Magiera urodził się 30 listopada 1938 roku w Jelnej nad Jeziorem Rożnowskim. Ukończył Szkołę Rzemieślniczo-Budowlaną w Nowym Sączu, po czym rozpoczął pracę jako ślusarz. Jednakże to sport był od zawsze jego wielką pasją, której w wolnych chwilach się poświęcał.

Swoje kolarskie zdolności szlifował w klubach Czarni i Broń w Radomiu, a następnie został czołowym zawodnikiem słynnej Cracovii. Jego wielki talent doceniali trenerzy, którzy doprowadzili Magierę do startów w wyścigach indywidualnych i drużynowych na igrzyskach. Ponadto, pięć razy wystąpił w prestiżowym wówczas Wyścigu Pokoju.

Po zakończeniu kariery, sportowiec został szkoleniowcem. Pracował jako asystent głównego trenera kadry narodowej podczas mistrzostw świata w Barcelonie w 1973 roku, w których Polskę reprezentowały takie gwiazdy jak Szurkowski i Szozda.

W swoim dorobku miał też opiekę nad kolarską młodzieżą w Nowym Sączu i Dębicy. Jan Magiera, mimo pożegnania z profesjonalnym sportem, przez wiele lat jeździł jeszcze w popularnych Piknikach Rowerowych w Nowym Sączu. Jego śmierć to ogromna strata dla sportowego środowiska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Poseł KO pokazał dowód wpłaty. Przeprosił Donalda Tuska za "niesubordynację"

  • W PiS nikt tego nie zauważył, ale poseł KO zrobił zdjęcie. Słynne osiem gwiazdek w Sejmie

  • Nie żyje prezes OSP Małoszyce. Zmarł podczas akcji ratowniczej

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Gazeta Krakowska

Tagi:

Podobne artykuły

Inne Sporty

Nie żyje 24-letni polski piłkarz. Drużyna zmarłego w żałobie
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Nie żyje Aleksandra Janczara. Polska pięściarka osierociła roczne dziecko
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Kamila Skolimowska zmarła 14 lat temu. Jej rodzice wciąż nie mogą się z tym pogodzić, widok grobu wywołuje wzruszenie
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Nie żyje Tim Lobinger. Mistrz świata do końca wierzył, że pokona chorobę
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Zmarł Grzegorz Skrzecz. Legendarny polski bokser i aktor odszedł w wieku 65 lat
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Były mistrz Polski został oskarżony o zabójstwo. Może trafić do więzienia na całe życie
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]