Sport.Goniec.pl > Tenis > Carlos Alcaraz nowym królem Wimbledonu. Hiszpan zdetronizował legendę turnieju Novaka Djokovicia
Dawid Szczurek 17.07.2023 11:09

Carlos Alcaraz z trofeum
ADRIAN DENNIS/AFP/East News

To był pojedynek godny finału wielkiego turnieju. Po niemal pięciogodzinnej batalii Carlos Alcaraz pokonał Novaka Djokovicia 1:6, 7:6 (8-6), 6:1, 3:6, 6:4 i został nowym królem Wimbledonu. Młodziutki Hiszpan przerwał hegemonię utytułowanego Serba, który angielski turniej wygrywał już siedmiokrotnie.

Novak Djoković walczył o ósmy triumf na kortach Wimbledonie

36-letni serbski tenisista na angielskich kortach radził sobie w dotychczasowej karierze znakomicie. Wimbledon wygrywał w 2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021 i 2022 roku. 16 lipca Novak Djoković stanął przed szansą na ósmy triumf w prestiżowym turnieju.

Jego rywalem był numer jeden światowego rankingu, Carlos Alcaraz. "Nole" finałowe starcia przegrywa niezwykle rzadko. Do wczorajszego dnia na Wimbledonie zdarzyło się to zaledwie raz. W 2013 roku Djoković musiał uznać wyższość reprezentanta gospodarzy, Andy'ego Murraya.

Wiadomo, kim są pozostałe ofiary wypadku w Krakowie. To z nimi jechał syn Sylwii Peretti

Wimbledon 2023. Zacięty finałowy bój, zwroty akcji, niesamowite wymiany

Trwające blisko pięć godzin niedzielne starcie lepiej rozpoczął Serb, który po dwukrotnym przełamaniu Alcaraza prowadził już 5:0. Hiszpan w pierwszym secie zdołał wygrać zaledwie jednego gema. Podrażniony 20-latek ruszył do odrabiania strat w drugiej partii. Wygrywał 2:0, jednak momentalnie stracił uzyskaną przewagę. Djoković doprowadził do wyrównania stanu gry. W dalszej części seta tenisiści pewnie utrzymywali swój serwis i do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tie-break. W nim piłkę setową przy wyniku 6-5 miał Djoković. Alcaraz przetrwał trudny moment, wygrał trzy kolejne akcje i zwyciężył po zaciętej grze.

W trzecim secie doszło do jednego z najbardziej emocjonujących gemów w historii. Trwająca blisko pół godziny rozgrywka zakończyła się przełamaniem Serba po siódmym break-poincie po stronie rywala. Tym razem to Carlos Alcaraz nie dał cienia szans utytułowanemu Serbowi, wygrywając trzeciego seta 6:1.

Novak Djoković nie zamierzał jednak składać broni i zawzięcie walczył o ósmy tytuł na kortach Wimbledonu. Serb do skutecznych serwisów dołożył świetne returny. Dwukrotnie przełamał lidera rankingu ATP, wygrał czwartego seta, doprowadzając do wyrównania w finałowym meczu.

Carlos Alcaraz nowym królem Wimbledonu. Pełen emocji finał, detronizacja Novaka Djokovicia

W decydującym secie zadecydowały pojedyncze momenty. W drugim gemie Novak Djoković nie wykorzystał dogodnej szansy na przełamanie rywala, co zemściło się w następnych minutach gry. Alcaraz przełamał Serba w trzecim gemie i pewnie utrzymywał swoje podanie do końca spotkania. Po ostatniej skutecznej akcji uradowany upadł na ziemię w geście triumfu.

Dla 20-latka był to drugi wielkoszlemowy tytuł w jego karierze. Wcześniej zwyciężył już w US Open 2022. Dzięki wygranej w finale Wimbledonu Carlos Alcaraz pozostał numerem jeden w światowym rankingu.

Źródło: Goniec Sport