Sport.Goniec.pl > Tenis > Były trener Igi Świątek zabrał głos. Wskazał przyczyny porażki Polki
Piotr Dutka
Piotr Dutka 23.01.2024 16:19

Były trener Igi Świątek zabrał głos. Wskazał przyczyny porażki Polki

Iga Świątek
Rex Features/East News

Porażka Igi Świątek w trzeciej rundzie Australian Open obił się szerokim echem w całym środowisku tenisowym. Polka nie była w stanie pokonać znacznie niżej notowanej Lindy Noskovej, która po trzysetowym boju pokonała liderkę światowego rankingu 3:6, 6:3, 6:4. Swoje zdanie na temat porażki młodej Polki przedstawił jej były trener, Artur Szostaczko, który w rozmowie z serwisem “i.pl” wskazał przyczyny takiego stanu rzeczy.  

Iga Świątek odpadła z Australian Open. Polka poskromiona przez Lindę Noskovą

Iga Świątek tuż przed startem tegorocznego Australian Open była wskazywana jako jedna z głównych faworytek do końcowego triumfu. Polka przodowała niemal we wszystkich przewidywaniach, a eksperci nie mieli najmniejszych wątpliwości, że utalentowana Raszynianka dotrze do czołowych faz turnieju.

Na drodze liderki światowego rankingu stanęła jednak znacznie niżej notowana Linda Noskova, która brutalnie zweryfikowała formę Świątek. Ambitna Czeszka już w otwierającym secie sprawiła Idze spore problemy, a w kolejnych partiach nie dała jej najmniejszych szans. Tym samym młoda zawodniczka sprawiła ogromną sensację, znajdując się tym samym na ustach niemal całego tenisowego świata. 

Noskova rozstrzygnęła trzysetowy bój na swoją korzyść, wygrywając 3:6, 6:3, 6:4 i meldując się w kolejnej rundzie Australian Open.

Australian Open. Iga Świątek i Hubert Hurkacz awansowali do 1/8 finału turnieju wielkoszlemowego

Iga Świątek odpadła w trzeciej rundzie Australian Open. Były trener wskazał, co musi poprawić

Jak można się domyślać, sensacyjna porażka Igi Świątek mocno rozczarowała polskich fanów, a także zainicjowała narodową debatę skupiającą się na zagadnieniu “co tym razem poszło nie tak”. 

Iga Świątek wystawiła na aukcje WOŚP prawdziwy hit. Mówił o tym cały świat

Głos w sprawie odpadnięcia Igi Świątek z Australian Open zabrał jej były trener, Artur Szostaczko. W rozmowie z serwisem “i.pl” wskazał, co tak naprawdę przesądziło o tym, że to młoda Czeszka, a nie liderka światowego rankingu zameldowała się w kolejnej rundzie.

Doświadczony szkoleniowiec upatruje źródeł porażki w źle przepracowanym okresie przygotowawczym, który mógł zniwelować efekty piorunującej końcówki ubiegłego roku.

Przyczyną tego, że Iga odpadła już w trzeciej rundzie jest albo źle przepracowany okres przygotowawczy do sezonu, albo źle dobrany harmonogram meczów bezpośrednio przed Australian Open. Nie można jednak na niej wieszać psów za porażkę z Noskową, bo Czeszka zagrała po prostu wybitnie - wskazał Szostaczko w rozmowie z “i.pl”.

Dodał również, że elementem, który widocznie szwankował w grze Igi Świątek był nieefektywny forhend, który zawiódł w samej końcówce starcia z Noskovą.

Iga Świątek odpadła z Australian Open. Teraz ma czas na odpoczynek

Głośne odpadnięcie z Australian Open sprawiło, że liderkę światowego rankingu czeka od kilku do nawet kilkunastu dni odpoczynku od zawodowego tenisa. 

Wiele wskazuje na to, że 22-letnia zawodniczka powróci do rywalizacji podczas turnieju WTA 1000 w Doha. Ten jest zaplanowany na okres 11-17 lutego. 

Warto podkreślić, że dla Igi Świątek szczególne znacznie będą mieć późniejsze turnieje, w tym wielkoszlemowy Rolland Garros, a także Igrzyska Olimpijskie, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu.