Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Absolutny dramat polskiej mistrzyni olimpijskiej. Przekazała fatalne wieści
Karol Osiński
Karol Osiński 07.06.2024 09:09

Absolutny dramat polskiej mistrzyni olimpijskiej. Przekazała fatalne wieści

 Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kinga Gacka
Fot. JIM WATSON/AFP/East News

W piątek 7 czerwca rozpoczynają się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Rzymie. Od dłuższego czasu wiadomo, że zabraknie w nich Małgorzaty Hołub-Kowalik, która mierzy się z problemami zdrowotnymi. Za główny cel obrała sobie powrót do pełni sprawności na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Niestety wiadomo już, że nie uda jej się tego osiągnąć. Przekazano fatalne informacje.

Małgorzata Hołub-Kowalik nie weźmie udziału w mistrzostwach Europy

Małgorzata Hołub-Kowalik przechodzi przez trudne momenty sportowej kariery. Od chwili wywalczenia złotego medalu w sztafecie mieszanej 4 x 400 m oraz srebrnego w kobiecej sztafecie na tym samym dystansie podczas ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio, nie może wrócić do odpowiedniej formy.

Jej przerwa od startów pomiędzy 2022 a 2023 rokiem była całkowicie zrozumiała, ponieważ sportsmenka zaszła w ciążę, której finalizacja nastąpiła w sierpniu 2023. Niedługo po porodzie postanowiła wyszlifować formę na najbliższe starty, jednak nie wszystko poszło po jej myśli. Odniosła kontuzję ścięgna Achillesa, przez co jej występ na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy został wykluczony.

Francuzi nie lubią Igi Świątek. Dali temu wyraz. To określenie nie jest na pewno miłe

Małgorzata Hołub-Kowalik zabrała głos po kontuzji

Lekkoatletka udzieliła wywiadu TVP Sport, podczas którego wypowiedziała się o swojej kontuzji. Początkowo wydawało się, że odniesiony uraz nie jest groźny, jednak problemy narastały z każdym treningiem, co również odbiło się na psychice sportsmenki. 

Wszystko wydarzyło się w kwietniu, w trakcie zgrupowania w Hiszpanii. Zaczęłam przygotowania szybkościowe. Niestety, dyskomfort narastał z treningu na trening. Na końcu obozu dochodziło do tego, że nie kończyłam jednostek. Mówiąc wprost, psychika lekko siadła. Chciałam, by sport na nowo sprawiał przyjemność i frajdę. Nie do końca tak jest. Kończę treningi z płaczem i bólem. Chwilowo walczę bardziej z bólem niż czasami na bieżni. Mam poważny kłopot, by w ogóle biegać w kolcach - powiedziała Małgorzata Hołub-Kowalik.

ZOBACZ TEŻ: Iga Świątek porównana do legendy. Potem padły szokujące słowa

Koszmar Małgorzaty Hołub-Kowalik. Nie pojedzie na igrzyska olimpijskie

Niestety zapadł również wyrok ws. występu Małgorzaty Hołub-Kowalik na igrzyskach olimpijskich. Wraz ze sztabem szkoleniowym oraz lekarzami doszli do wniosku, że jej udział w tej imprezie jest niemożliwy. Ponadto nie weźmie udziału w mistrzostwach Polski, które odbędą się pod koniec czerwca w Bydgoszczy.

Po wszystkich perturbacjach zdrowotnych stwierdziłam, wspólnie z trenerem, że w Paryżu nie będę miała możliwości, by walczyć o najwyższe cele. Jak rapował PRO8L3M: "Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę". Wiem, że furory w trakcie mistrzostw Polski w Bydgoszczy bym nie zrobiła. A to niezbędne, by wywalczyć kwalifikację na igrzyska w Paryżu. Odpuszczam. Już wiem, że to się nie uda. Jest mi bardzo przykro, natomiast mocno trzymam kciuki za pozostałe dziewczyny - dodała Polka.