Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Zmarł olimpijczyk Jan Jóźwik. Miał 69 lat
Irmina Jach
Irmina Jach 09.12.2021 11:17

Zmarł olimpijczyk Jan Jóźwik. Miał 69 lat

nie żyje
Pixabay/_Alicja_

Zmarł Jan Jóźwik, były panczenista, zawodnik zimowych igrzysk olimpijskich z Lake Placid, nauczyciel wychowania fizycznego i trener. Wiadomość o jego śmierci przekazał Maciej Wasylkowski, wieloletni prezes zakopiańskiej Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Sportowiec miał 69 lat.

Legendarny olimpijczyk odszedł w środę 8 grudnia. Przyczyna śmierci nie została podana do informacji publicznej. Maciej Wasylkowski podzielił się swoimi wspomnieniami na temat Jana Jóźwika z Polską Agencją Prasową.

Nie żyje Jan Jóźwik

- Wielki cios, ponieważ odszedł bliski nam człowiek. Wielki sportowiec, a przy tym niezwykle skromny i prawy. Będzie go bardzo brakowało - mówił w rozmowie PAP prezes zakopiańskiej Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

- To on zaraził mnie miłością do tej dyscypliny. Dzięki niemu startowałem i zostałem trenerem. To dla mnie wielki cios - dodał jego następca Ireneusz Kubin, który również bardzo przeżył odejście olimpijczyka.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Kim był Jan Jóźwik?

Jan Jóźwik przyszedł na świat 6 marca 1952 w Luboszewach (województwo łódzkie). Karierę sportową rozpoczął w klubie Pilica Tomaszów Mazowiecki pod okiem trenera Bogdana Drozdowskiego. Występował także w barwach Podhala Nowy Targ i SN PTT Zakopane.

Był jednym z najlepszych sprinterów w historii łyżwiarstwa szybkiego w Polsce, uczestnikiem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lake Placid oraz dziesięciokrotnym zawodnikiem mistrzostw świata. Osiemnaście razy pobił rekord Polski.

Przez siedemnaście lat żaden zawodnik nie był w stanie osiągnąć jego najlepszego wyniku na dystansie 500 metrów. Był także dziesięciokrotnym mistrzem kraju na 500 metrów. Karierę zakończył w wieku zaledwie 31 lat z powodu problemów z kręgosłupem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: PAP

Tagi: Nie żyje