Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Nowa nadzieja olimpijska dla Polski. Jest decyzja ws. 27-letniej Białorusinki
Michał Pokorski
Michał Pokorski 21.06.2024 07:45

Nowa nadzieja olimpijska dla Polski. Jest decyzja ws. 27-letniej Białorusinki

Maria Żodzik
fot. screen Instagram/ @maria.zhodzik

Maria Żodzik będzie reprezentować Polskę na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Białoruska skoczkini wzwyż kilka miesięcy temu uzyskała polskie obywatelstwo, a teraz dostała pozwolenie federacji. 27-latka ma ogromne szanse na medal w stolicy Francji.

Maria Żodzik wyrzucona z Tokio

W 2021 roku Maria Żodzik została wyrzucona z olimpijskiej kadry Białorusi tuż przed startem igrzysk. Powód? Sama zainteresowana bardzo unika tego tematu – mówi wprost, że nie chce rozmawiać o swojej ojczyźnie. Takie zachowanie może już wiele tłumaczyć…

Zdeterminowana kobieta spakowała swoje rzeczy i już kilka tygodni później zagościła w Białymstoku. Ucieczki z kraju nie planowała, do tego stopnia, że po przyjeździe do Polski pracowała w… popularnym fast-foodzie. Lekkoatletka dołączyła jednak do klubu Podlasie Białystok, gdzie rozpoczęła treningi, które kontynuuje do tej pory.

Piłka była w polu karnym Włochów i wydarzyło się to. Hiszpanie wymierzyli najniższy wymiar kary Tak prezentuje się sytuacja Polski w tabeli zespołów z trzecich miejsc. Dobre wieści

Maria Żodzik wystąpi w Paryżu

27-latka zapewniła sobie minimum olimpijskie już na początku roku. Skoczkini pokonała 197 centymetrów wzwyż i wywalczyła sobie prawo startu w Paryżu. Niestety, aby wystartować na igrzyskach, lekkoatletka potrzebowała jeszcze formalnych zgód - prezydenta RP oraz światowych federacji.

Maria Żodzik uzyskała polskie obywatelstwo w marcu tego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał wszystkie stosowne dokumenty, tym samym pozostawało czekać już tylko na decyzję wszystkich federacji. World Athletics, PZLA oraz MKOl uznały w tym tygodniu zmianę barw Białorusinki, dzięki czemu zaakceptowano również jej minimum olimpijskie. Lekkoatletka zakończyła swoją karencję (zawieszenie praw do reprezentowania kraju na zawodach) 20 czerwca, dlatego też od najbliższego startu będzie już reprezentować biało-czerwone barwy.

CZYTAJ TAKŻE: Adrianna Sułek wystartuje 4 miesiące po porodzie

Maria Żodzik ogromną szansą medalową dla Polski

27-latka to aktualnie najwyżej skacząca obywatelka Polski. Zdecydowaną większość konkursów kończy z wynikiem na poziomie 1.90, co jest absolutną deklasacją na lokalnym "podwórku". Rekord życiowy Marii Żodzik wynosi 197 centymetrów, ustanowiła go podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu w tym roku.

Kapitalne wyniki skoczkini z Białorusi to ogromna szansa na medal olimpijski dla Polski. Obecne rezultaty i stabilna forma Marii Żodzik plasują ją aktualnie w światowej czołówce skoku wzwyż. Optymizmem napawa również fakt, iż 27-latka nieustannie progresuje. Forma zawodniczki KS Podlasie Białystok pozwala zakładać, że Maria już niedługo zaatakuje dwa metry wzwyż. Taka wysokość pozwoli we Francji myśleć o medalu olimpijskim.