Sport.Goniec.pl

blickpixel/ Pixabay

Nie żyje Anna Czerwińska. Legenda światowego himalaizmu miała 73 lata

31 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Zmarła legenda polskiego oraz światowego himalaizmu, Anna Czerwińska. Była drugą Polką, która stanęła na szczycie Mount Everest po Wandzie Rutkiewicz. Alpinistka odeszła w wieku 73 lat, o czym poinformowała we wtorek Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Nie żyje Anna Czerwińska

"Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Spoczywaj w spokoju Aniu!" - poinformowała na swojej stronie Facebookowej Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Legendarna Anna Czerwińska urodziła się 10 lipca 1949 roku w Warszawie. Podczas swojego wieloletniego doświadczenia z alpinizmem zdobyła m.in. sześć ośmiotysięczników. Stanęła na szczycie Mount Everest, Lhotse, Czo Oju, Nanga Parbat, Gaszerbrum II, Makalu.

W 2000 roku stała się drugą - po Wandzie Rutkiewicz - Polką, której udało się wspiąć na najwyższy szczyt globu. Jak się okazało tego wyczyny dokonała jako najstarsza kobieta w historii. Jak alpinistka zdobyła także tzw. Koronę Ziemi - czyli najwyższe góry wszystkich kontynentów.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Tragedia na autostradzie A4. Zderzyły się trzy busy, nie żyje jedna osoba

  • Prognoza pogody. Zima nie odpuszcza, IMGW ostrzega przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi

  • Pawłowice. 16-letni syn dźgnął nożem matkę. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR

Źródło: Facebook

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Inne Sporty

Nie żyje 24-letni polski piłkarz. Drużyna zmarłego w żałobie
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Nie żyje Aleksandra Janczara. Polska pięściarka osierociła roczne dziecko
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Kamila Skolimowska zmarła 14 lat temu. Jej rodzice wciąż nie mogą się z tym pogodzić, widok grobu wywołuje wzruszenie
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Nie żyje Tim Lobinger. Mistrz świata do końca wierzył, że pokona chorobę
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Zmarł Grzegorz Skrzecz. Legendarny polski bokser i aktor odszedł w wieku 65 lat
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Były mistrz Polski został oskarżony o zabójstwo. Może trafić do więzienia na całe życie
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]