Sport.Goniec.pl

MANAN VATSYAYANA/AFP/East News

Nie tylko Dawid Kubacki zarobi na igrzyskach w Pekinie. Kto jeszcze dostanie pieniądze?

9 Lutego 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Nie tylko Dawid Kubacki zarobi na tych igrzyskach. Część olimpijczyków może również liczyć na stypendia sportowe. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze po powrocie i z igrzysk i jak długo będą one przyznawane?

Sportowcy, którzy zdobyli medal mogą liczyć na jednorazową premię nieobjętą podatkiem dochodowym. Dodatkowo na podobne dodatki mogą liczyć trenerzy. Medaliści mają również zapewnioną olimpijską emeryturę. Co jednak z tymi, którzy wystąpili na igrzyskach, ale nie stanęli na podium?

Nie tylko Dawid Kubacki zarobi na igrzyskach. Którzy sportowcy dostaną dodatkowe pieniądze?

Stypendia olimpijskie są przyznawane wszystkim sportowcom, którzy zajęli na igrzyskach miejsca od pierwszego do ósmego. W zależności od zajętej pozycji, mogą oni ubiegać się o pieniądze wypłacane im przez 24 lub 18 miesięcy.

Maksymalne kwoty miesięcznego stypendium to 9430 zł dla złotego medalisty, 8510 zł dla srebrnego medalisty, 7705 zł dla brązowego medalisty. Miejsca 4-8 dostają odpowiednio pomnożoną kwotę z podstawy 2300 zł.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Medaliści olimpijscy dostają stypendium przez okres 24 miesięcy, zaś miejsca 4-8 - przez 18 miesięcy. Pieniądze nie są jednak tak po prostu dane - prócz złożenia wniosku trzeba spełnić odpowiednie warunki związane m.in. z dalszym uprawianiem dyscypliny.

Stypendium może zostać odebrane, jeśli zawodnik zawiesi działania sportowe w danej dyscyplinie - może to wynikać z własnego wyboru lub z kontuzji przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Ponadto może ono również zostać odebrane, jeśli nie realizuje on zawartych we wniosku zapisów.

Kto wywalczył już stypendium?

Spośród polskich olimpijczyków prócz Dawida Kubackiego niektórzy również wywalczyli już stypendium olimpijskie. Kamil Stoch wywalczył 6. pozycję podczas skoków na skoczni normalnej i otrzyma świadczenie. Podobnie nasze skoczkinie, które w mikście zajęły wraz z Kubackim i Stochem 6. miejsce, co zapewniło Rajdzie i Konderli spokojnie treningi przez najbliższe półtora roku.

Na stypendium może liczyć również snowboardziści - Aleksandra Król, która zajęła 8. pozycję w swojej kategorii oraz Oskar Kwiatkowski, który zajął 7. miejsce w slalomie gigancie. W narciarskim slalomie gigancie za to na 8. pozycji uplasowała się Maryna Gąsienica-Daniel, co było największym sukcesem w narciarstwie alpejskim w Polsce od 40 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Pekin 2022. Kamil Stoch skomentował dzisiejszy konkurs. "Przespaliśmy okres"

  • Pekin 2022. Piotr Żyła i Dawid Kubacki świetnie spisują się na treningach na dużej skoczni

  • Ile Dawid Kubacki zarobi za brązowy medal? Niewiarygodna kwota

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Inne Sporty

Nie żyje 24-letni polski piłkarz. Drużyna zmarłego w żałobie
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Nie żyje Aleksandra Janczara. Polska pięściarka osierociła roczne dziecko
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Kamila Skolimowska zmarła 14 lat temu. Jej rodzice wciąż nie mogą się z tym pogodzić, widok grobu wywołuje wzruszenie
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Nie żyje Tim Lobinger. Mistrz świata do końca wierzył, że pokona chorobę
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Zmarł Grzegorz Skrzecz. Legendarny polski bokser i aktor odszedł w wieku 65 lat
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Były mistrz Polski został oskarżony o zabójstwo. Może trafić do więzienia na całe życie
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]