Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Katar 2022. Polska może przegrać z Argentyną i awansować. Wiemy, co musi się stać
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 30.11.2022 17:15

Katar 2022. Polska może przegrać z Argentyną i awansować. Wiemy, co musi się stać

Robert Lewandowski
ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News

Katar 2022. Już o godz. 20:00 rozpocznie się trzeci mecz reprezentacji Polski na Mundialu. Rywal będzie teoretycznie najtrudniejszy, bowiem Polacy zagrają z Argentyną dowodzoną przez Leo Messiego. Dotychczasowe wyniki w grupie C sprawiają jednak, że nawet przegrywając nasza drużyna wciąż będzie mogła awansować do kolejnej rundy turnieju.

Katar 2022. Co musi się stać, żeby Polska wyszła z grupy?

Zwycięstwo Polski nad Argentyną daje nam awans z pierwszego miejsca w grupie, ale o to będzie niezwykle ciężko i jest to wariant najbardziej optymistyczny.

Remis Polaków również oznacza awans - z pierwszego miejsca w przypadku, gdy Arabia Saudyjska nie wygra z Meksykiem. W razie innego wyniku w drugim meczu naszych grupowych rywali, Polska awansuje do 1/8 finału, ale z drugiego miejsca.

Sytuacja najbardziej komplikuje się w sytuacji, w której Polska przegra z Argentyną. Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna, bowiem tym razem nasi piłkarze trzeciego meczu nie grają tylko o honor i nawet porażka nie jest jednoznaczna z tym, że nie zagramy w 1/8 finału.

Katar 2022. Co się stanie, gdy Polska przegra z Argentyną?

Jeżeli Polacy przegrają z Argentyną, trzeba liczyć na to, że Arabia Saudyjska straci punkty. Najgorszy scenariusz jest bowiem taki, że swoje mecze wygrają Argentyna i Arabia. Wtedy obie drużyny będą miały po 6 punktów i awansują do 1/8 finału, a Polacy z 4. punktami na koncie zakończą swój udział na Mundialu.

Jeżeli Meksykowi uda się zremisować z Arabią, wtedy kluczowe będą strzelone i stracone bramki. Polska ma w tej chwili bilans bramkowy +2, a Saudyjczycy -1. Oznacza to, że przy remisie nasi rywale utrzymają ten bilans, co znaczy, że Polska nawet przy porażce awansuje, o ile nie przegra więcej niż dwiema bramkami. Nasi reprezentanci mogą przegrać nawet trzema bramkami, ale wtedy muszą mieć więcej (lub tyle samo) strzelonych goli niż Saudyjczycy.

Co ciekawe, szanse na awans ma również Meksyk. Musi on jednak wygrać wysoko z Arabią i liczyć na porażkę, najlepiej również wysoką, Polaków. Obie drużyny miałyby bowiem wtedy po 4 punkty, a ponieważ w meczu obu drużyn padł bezbramkowy remis, to o awansie decydowałaby różnica bramek. W przypadku takiego samego bilansu bramkowego, decydować będzie liczba strzelonych goli, a w następnej kolejności liczba żółtych i czerwonych kartek. W tej klasyfikacji Polacy są na razie lepsi, bowiem dostali 4 żółte kartki, a Meksykanie 6.

Jak widać, scenariuszy dzisiejszych meczów jest sporo, a duża część z nich jest pozytywna dla Polaków. Miejmy jednak nadzieję, że nie trzeba będzie sięgać po statystyki, tylko reprezentanci Polski dobrym wynikiem od razu wywalczą sobie awans do kolejnej rundy mistrzostw świata.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Mundial 2022