Sport.Goniec.pl > Tenis > Iga Świątek w półfinale Australian Open! Przez sporą część meczu była na przegranej pozycji
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 26.01.2022 07:44

iga świątek australian open
MARTIN KEEP/AFP/East News

Iga Świątek po morderczym, 3-godzinnym boju, dotarła do półfinałów Australian Open. W straszliwym gorącu udało jej się wyjść ze stanu 4:6, 0:1 w pierwszym i drugim secie do 4:6, 7:6(2), 6:3. Tym samym pokonała Estonkę Kaię Kanepi i po raz pierwszy znalazła się tak daleko w drabince australijskiej imprezy.

Spotkanie było prowadzone w temperaturze sięgającej 37 stopni i przy dużej wilgotności powietrza. Zawodniczki czasem z trudem łapały oddech i zlane potem były już na samym początku spotkania.

Iga Świątek w półfinale Australian Open

3 godziny - tyle trwała trudna i wyboista droga Igi Świątek do półfinału Australian Open. Choć była uznawana za faworytkę spotkania z Kaią Kanepi (115. WTA), podczas pierwszego seta i w czasie drugiego ta rola bardzo jej ciążyła - pierwszy z nich przegrała, a drugi zakończył się tie-breakiem.

Pierwszy set wyglądał trochę jak rozgrzewka, choć i Kanepi, i Świątek dawały z siebie tak wiele, jak tylko mogły - pierwsza z zawodniczek sięgała po dawane jej przez Polkę okazje i korzystała z nich, punktując Świątek dzięki mocnemu forehandowi, świetnemu serwisowi i obronie. Choć polska tenisistka miała aż cztery szanse na przełamanie rywalki, nie wykorzystała ich dobrze.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Drugi set pełen był efektownych akcji i zaciętego boju, a zaczął się od stanu 0:1 dla Kanepi po utracie przez Świątek serwisu. Potem Estonka zaczęła popełniać coraz więcej błędów, a Iga Świątek wróciła do swojej efektownej i efektywnej gry. Świątek z początkowego stanu wyszła do 4:1, ale szybko różnica w gemach zatarła się i zrobiło się już 4:3, potem 5:4 i wreszcie 5:5. Ostatecznie w tie-breaku lepsza okazała się Polka, wygrywając go 7:2.

Trzeci set zaczął się po myśli świątek, który doprowadziła do stanu 2:0 w gemach. Szybko jednak straciła przewagę - Kanepi doprowadziła do stanu 2:2 po błędach Polki. Ostatecznie Świątek wyszła z tej walki zwycięsko, najpierw dochodząc do stanu 5:2. Potem oddała jeszcze gema rywalce i ostatecznie po długiej i pięknej wymianie zwyciężyła w stosunku 6:3, tym samym po raz pierwszy w życiu dochodząc do półfinału Australian Open.

Rywalka Igi Świątek w półfinale Australian Open

Emocjonujący, choć pełen błędów mecz, doprowadził Igę Świątek do drugiego półfinału turnieju wielkoszlemowego w życiu. Według rankingu WTA na żywo, awansowała ona już na 4. miejsce.

Wiadomo już, że w półfinale jej rywalką będzie Danielle Collins (30. WTA), która pewnie wygrała spotkanie z czarnym koniem turnieju, Alize Cornet (61. WTA) z wynikiem 7:5, 6:1.

Spotkanie powinno rozpocząć się we czwartek o godzinie 9:00 czasu polskiego zaraz po pierwszym półfinale rozegranym między faworytką do zwycięstwa Ashleigh Barty i Madison Keys.