Sport.Goniec.pl > Tenis > Historyczny sukces Polaka w finale Australian Open. Takich emocji nikt się nie spodziewał
Monika Majko
Monika Majko 26.01.2024 09:41

Historyczny sukces Polaka w finale Australian Open. Takich emocji nikt się nie spodziewał

Jan Zieliński
Rex Features/East News

Jan Zieliński wraz ze swoją partnerką na korcie, zafundował kibicom rollercoaster emocji w finale miksta na tegorocznym Australian Open. 27-letni Polak oraz 38-letnia Su-Wei Hsieh z Tajwanu pokonali Amerykankę Desirae Krawczyk i Brytyjczyka Neala Skupskiego 6:7 (5), 6:4, 11-9 i sięgnęli po puchar, choć w drugim secie byli o krok od porażki, a kibice stracili już nadzieję na sukces.

Jan Zieliński mistrzem Australian Open 2024

Takich emocji w finale miksta w Australian Open 2024 mało kto się spodziewał. Choć jest to najmniej prestiżowa konkurencja na turnieju, to tym razem kibice  z pewnością nie żałowali, że obejrzeli ten mecz na żywo. A wszystko za sprawą zaciętego pojedynku o puchar, który stoczyły między sobą para polsko-tajwańska oraz amerykańsko-brytyjska.

Jan Zieliński już drugi raz z rzędu pojawił się w finale Australian Open. Rok temu walczył o tytuł w deblu, jednak musiał pogodzić się z porażką. Tym razem było zupełnie inaczej, bowiem wraz z utytułowaną weteranką z Tajwanu stworzył świetną parę w mikście i opuścił kort z pucharem w ręku. To pierwsze w jego karierze trofeum w zawodach tej rangi i historyczny sukces dla Biało-Czerwonych.

Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh stoczyli zacięty pojedynek w finale Australian Open 2024

Początek meczu należał do pary amerykańsko-brytyjskiej, jednak później gra się wyrównała. Po zaciętym boju o ostatecznym wyniku zadecydował super tie-break. Hsieh i Zieliński pewnie rozpoczęli rozgrywkę i po kilku błędach rywali wysunęli się na prowadzenie, jednak Krawczyk i Skupski zdołali doprowadzić jeszcze do remisu 7-7. 

Amerykańsko-brytyjska para nie wykorzystała piłki mistrzowskiej, a po chwili Zieliński zagrał smecza, dzięki któremu wraz z partnerką wygrał meczbola. Polak zupełnie zaskoczył przy siatce Skupskiego i mecz dobiegł końca. Zieliński złapał się za głowę i aż przykucnął z wrażenia, a następnie chwycił w ramiona rozpromienioną Hsieh.

Historyczny sukces Polaka

Jan Zieliński to trzeci Polak, który triumfował w prestiżowej rywalizacji w Melbourne w seniorskich zmaganiach. Dwaj poprzedni wygrali debla, a był to Wojciech Fibak wraz z Kimem Warwickiem w 1978 roku, oraz 36 lat później Łukasz Kubot z Robertem Lindstedtem.

Tagi: Tenis ziemny