Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > 80-latka z Polski mistrzynią Europy w półmaratonie
Michał Pokorski 02.06.2024 17:14

80-latka z Polski mistrzynią Europy w półmaratonie

Barbara Prymakowska

Barbara Prymakowska w niedzielę 19 maja została mistrzynią Europy w półmaratonie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt że tarnowianka ma… 80-lat!

Maraton zaczyna się po pięćdziesiątce!

Barbara Prymakowska ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego i przez następne 38 lat była nauczycielką wf-u w różnych typach szkół. Sport był jej zatem bliski przez całe życie, ale dłuższe dystanse biegowe pojawiły się dopiero w wieku… 58 lat!

Swój pierwszy półmaraton kobieta przebiegła jako 58-latka. Wówczas pani Barbara ukończyła Cracovia Marathon w czasie 4 godzin i 31 minut. Teraz, po ponad dekadzie od swojego debiutu seniorka została mistrzynią Europy!

Przepiękne zachowanie Huberta Hurkacza. Internauci docenili Polaka

Nie było łatwo

Pani Barbara wystartowała na Mistrzostwach Europy Masters Non Stadia w Porto Santo. Portugalska miejscowość okazała się wyjątkowo szczęśliwa dla naszej seniorki!

Polka pokonała dystans 21 kilometrów w nieco ponad dwie godziny. Na trasie półmaratonu nie zabrakło podbiegów, długich prostych i niespodzianek. Jednym z zaskoczeń była tego dnia pogoda. Jak relacjonuje pani Barbara:

Chwyciła nas potworna ulewa. Ponieważ jednocześnie było gorąco, nawierzchnia asfaltowa zaczęła mocno parować. Czułam się dosłownie jak w saunie i w takich warunkach na takim dystansie biegło się po prostu fatalnie – opowiadała w wywiadzie Barbara Prymakowska.

Polka najlepsza w Europie!

Po dwóch godzinach biegu nasza seniorka wpadła na metę wyścigu. Jak się później okazało, była najszybszą uczestniczką w swojej kategorii wiekowej. Tarnowianka była najstarszą uczestniczką biegu i jedyną Polką, która przystąpiła do półmaratonu.

Po zwycięstwie na cześć pani Barbary odegrano “Mazurka Dąbrowskiego”. Jak sama mówi, było to dla niej bardzo duże przeżycie, które zapamięta na długo:

To była pełnia szczęścia, ale także ogromne wzruszenie, że godnie zaprezentowałam Polskę. Ten moment na pewno zapamiętam na długo. - stwierdziła w jednym z wywiadów tarnowianka.