Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Wielki sukces reprezentantek Polski. Zwycięstwo dało awans na Euro
Filip Wilkiewicz 08.04.2024 20:28

Wielki sukces reprezentantek Polski. Zwycięstwo dało awans na Euro

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej

Awans stał się faktem. Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet pokonała Kosowo 28:17 i w efekcie zdobyła bilet na kolejne mistrzostwa Europy z rzędu. Polki nie dały szans swoim rywalkom i przypieczętowały awans w świetnym stylu.

Eliminacje do turnieju

Reprezentacja Polski kobiet rozpoczęła eliminacje w dość nietypowej grupie, która składała się jedynie z trzech zespołów. Rywalami Polek były zawodniczki z Danii i Kosowa, a wszystkie starcia odbywały się w formie dwumeczów. Polska rozpoczęła eliminacje do Euro od dwóch porażek z Danią (22:26 i 39:31), a decydujące miały być ostatnie mecze z Kosowem.

Pierwsze starcie odbyło się 4 kwietnia w Prisztinie. Polki po zaciekłym boju odniosły zwycięstwo 27:34, co przybliżyło je do awansu na turniej. Mimo wygranej w pierwszym meczu z Kosowem, selekcjoner reprezentacji Polski Arne Senstad miał powody do niezadowolenia, o czym wspomniał w wywiadzie pomeczowym dla TVP Sport.

Wiedzieliśmy, że kilka zawodniczek Kosowa prezentuje dobry poziom. One grają w lidze duńskiej i norweskiej. Drużyna była na to przygotowana, ale w pierwszej połowie zawodziła nasza defensywa. Bramkarka rywala w tym okresie miała udane interwencje. Tak, pierwsza połowa nie była dobra w naszym wykonaniu. Po przerwie było już lepiej. Wracamy do domu, aby przygotować się do rewanżu. Musimy w nim lepiej zagrać.

Dwukrotny mistrz olimpijski wykluczony z igrzysk w Paryżu. Jest ostateczna decyzja

Decydujący mecz z Kosowem

Decydujące i zarazem rewanżowe starcie z reprezentacją Kosowa odbyło się w niedzielny wieczór, a miejscem spotkania był obiekt w Zielonej Górze. Polki były w bardzo korzystnej sytuacji i do awansu potrzebowały co najmniej remisu. Nawet porażka różnicą nie większą różnicą, niż sześciu bramek, mogła załatwić sprawę i przypieczętować sukces w eliminacjach.

Reprezentacja Polski rozpoczęła ten mecz dość nerwowo, popełniając niepotrzebne błędy. Z minuty na minutę sytuacja wyglądała coraz lepiej, a Polki zaczęły dominować na boisku. Do przerwy wynik na tablicy pokazywał 15:9 dla gospodyń. Po wznowieniu gry, polskie zawodniczki zwiększyły swoją przewagę i konsekwentnie zdobywały kolejne punkty. Mecz zakończył się wynikiem 28:17, a Polki mogły zacząć świętowanie historycznego awansu. Reprezentacja Polski kobiet uda się bowiem na szóste z rzędu mistrzostwa Europy.