Sport.Goniec.pl > Siatkówka > Problemy finansowe kluczowego klubu. Sponsor właśnie się wycofał
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 18.03.2024 19:39

Problemy finansowe kluczowego klubu. Sponsor właśnie się wycofał

Chemik Police w meczu Pucharu Polski
Fot. East News/Przemysław Szyszka

Grupy Azoty, państwowa spółka sponsorująca zespół Chemika Police, ogłosiła, że w 2024 roku nie będzie już wspierać 10-krotnych mistrzyń Polski. Spekulacje na temat ogromnych problemów finansowych spółki trwały od kilku tygodni, jednak dopiero teraz mamy oficjalne potwierdzenie tego stanu rzeczy. 

Spółka wydała komunikat

W poniedziałek, 18 marca spółka wydała oficjalny komunikat, w którym poinformowano o decyzji dotyczącej wycofania się ze sponsoringu dla siatkarskiego klubu z siedzibą w Policach. Pod oświadczeniem podpisała się p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Police Anna Tarocińska. 

Grupa Azoty Police podjęła trudną decyzję o niepodejmowaniu współpracy z Klubem Piłki Siatkowej Chemik Police w 2024 r. Obecna sytuacja finansowa Grupy Azoty wymaga opracowania i wdrożenia planu restrukturyzacji, umożliwiającego ustabilizowanie pozycji finansowej Grupy, w tym Grupy Azoty Police. Wspieranie tak utytułowanej drużyny jak Chemik Police to szereg korzyści wizerunkowych, stąd jesteśmy przekonani, że odpowiednie działania w kierunku pozyskania sponsorów, przyniosą zamierzone efekty.

Mimo faktu, że siatkarki z Polic wygrały fazę zasadniczą Tauron Ligi, to do fazy play-off mogą w ogóle nie przystąpić. Ponadto, jeśli Chemik Police będzie w stanie dokończyć obecny sezon, to w kolejnej kampanii klub najprawdopodobniej nie będzie w stanie walczyć o żadne trofea. 

Polskie siatkarki lecą do Paryża. Wielki triumf Polek, mamy awans na igrzyska olimpijskie

Nadzieja na lepsze jutro

Chemik zostaje bez sponsora strategicznego i co za tym idzie, bez jakichkolwiek pieniędzy. W obecnej sytuacji klub nie jest w stanie zagwarantować wypłat dla zawodniczek. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna, biorąc pod uwagę dotychczasowy prestiż i sukcesy klubu. Zespół wygrał fazę zasadniczą Tauron Ligi i był w drodze po triumf o dziewiąte mistrzostwo Polski w ciągu 11 lat.

Prezes Chemika Paweł Frankowski w rozmowie z WP SportoweFakty wyraził swoją nadzieję na to, że drużyna będzie w stanie kontynuować sezon.

Mam nadzieję, że klub dogra do końca rozgrywek, wszyscy tego chcemy. Grupa Azoty jest naszym jedynym właścicielem i zawsze tak było (od 2013 r.), że 90-99 proc. przychodów jest z Grupy Azoty 

ZOBACZ TAKŻE: Duży zwrot akcji w sprawie Wilfredo Leona. Kluby podjęły decyzję

Co dalej z klubem z Polic?

Zespół Chemika Police rozegrał w tym sezonie ligowym 22 mecze, z których wygrał 20 razy. Tylko dwie porażki w całym sezonie zasadniczym odniosły siatkarki z Polic. Nikt nie spodziewał się tego, że mimo tak kapitalnego sezonu w wykonaniu Chemika, klub będzie na skraju upadku przed rozpoczęciem fazy play-off.

W tym momencie nie ma informacji, w jaki sposób władze klubu dziesięciokrotnych mistrzyń Polski poradzą sobie z zaistniałym kryzysem i przede wszystkim z szukaniem kolejnych sponsorów, którzy mogliby uratować klub.