Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Polski akcent w finale Mistrzostw Świata w Katarze. Szymon Marciniak poprowadzi mecz Argentyna-Francja
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 15.12.2022 17:38

Polski akcent w finale Mistrzostw Świata w Katarze. Szymon Marciniak poprowadzi mecz Argentyna-Francja

Polski akcent w finale Mistrzostw Świata na mundialu Katarze. FIFA podjęła decyzję
ODD ANDERSEN/AFP/East News

Jak przekazał w czwartek, 15 grudnia, portal WP Sportowe Fakty, niedzielny finał Argentyna - Francja będzie miał polski akcent. Najważniejsze spotkanie tego roku zostanie poprowadzone przez naszego arbitra - Szymona Marciniaka.

Polski akcent w finale Mistrzostw Świata na mundialu Katarze. Spotkanie sędziować będzie nasz arbiter

Według informacji opublikowanych przez portal 41-latka spotka wyjątkowe wyróżnienie. Aby poprowadzić mecz, który wyłoni najlepszą drużynę świata, musiał pokonać aż 11 innych kandydatów. FIFA ponoć już sędziów o swojej decyzji, choć federacja jeszcze nie ogłosiła tego jeszcze oficjalnie.

Do tej pory Szymon Marciniak wraz ze swoją ekipą asystentów sędziował zaledwie na dwóch spotkaniach bieżących mistrzostw świata: Francja - Dania w fazie grupowej oraz Argentyna - Australia w 1/8 finału. Do jego pracy nie było żadnych zastrzeżeń, więc świetnie sprawdzi się w roli arbitra najważniejszego spotkania tego roku.

Szymon Marciniak może liczyć na wsparcie swoich asystentów Pawła Sokolnickiego oraz Tomasza Listkiewicza. Polaków wesprze kolejny rodak, Tomasz Kwiatkowski.

Dla Marciniaka to absolutnie wyjątkowy moment w karierze, gdyż do tej pory nie miał okazji sędziować na mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy na etapie wyższym, niż 1/8 finału. Arbiter ma jednak doświadczenie na wyjątkowo ważnych spotkaniach, gdyż z doskonałej strony pokazał się podczas zeszłosezonowego półfinału ligi mistrzów, w którym Liverpool mierzył się z Villarrealem.

Szymon Marciniak arbitrem w finale mistrzostw świata. Od początku był jednym z faworytów

O tym, kto będzie rozjemcą podczas spotkań mistrzostw świata, decyduje Pierluigi Collina, czyli szef sędziów w FIFA, który swojego czasu był znakomitym włoskim sędzią. Jego decyzję musi zaakceptować komisja FIFA.

Szymon Marciniak to sędzia bardzo ceniony przez Włocha, który uważa go za bardzo pewnego arbitra, który nie ulega wpływom piłkarzy i ma wśród nich posłuch. Jedną z wielu zalet Polaka jest świadomość roli na boisku - Marciniak wie, że to nie on jest gwiazdą widowiska i stara się pracować tak, aby jego decyzje nie wypaczały przebiegu spotkania, a kibice mogli skupić się na piłce.

Finał Francja - Argentyna obejrzymy już 18 grudnia na antenie Telewizji Polskiej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00 czasu polskiego na Lusail Stadium.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Sportowe Fakty

Tagi: Mundial 2022