Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Pele nie żyje. Co było przyczyną śmierci legendy piłki nożnej? Lekarze zabrali głos
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 29.12.2022 22:52

Pele nie żyje. Co było przyczyną śmierci legendy piłki nożnej? Lekarze zabrali głos

pele
Twitter ManUtd

Świat opłakuje śmierć jednego z największych gigantów piłki nożnej w historii. Legendarny Pele zmarł w czwartkowe popołudnie (29 grudnia), w wieku 82 lat. Ostatni miesiąc Brazylijczyk spędził przykuty do szpitalnego łóżka. Sytuacja zdrowotna giganta futbolu w ostatnich tygodniach wyjątkowo się pogorszyła, a wszystko to za sprawą nowotworu okrężnicy, z którym zmagał się dawny reprezentant Brazylii.

Pele nie żyje. Co było przyczyną śmierci legendy piłki nożnej?

29 listopada Pele trafił do szpitala. Od tamtego czasu wiele osób na całym świecie oraz najbliższa rodzina miała nadzieję na poprawę słabego stanu zdrowia Brazylijczyka.

Niestety tak się nie stało. Zmiany nowotworowe w okrężnicy wykryto u Pelego jeszcze we wrześniu 2021 roku. Nadzieją na poprawę sytuacji było usunięcie guza oraz chemioterapia, jednak choroba wróciła w ostatnim czasie ze zdwojoną mocą.

Oprócz tego pele zmagał się ze schorzeniami nerki, bioder oraz prostaty. Przez problemy z chodzeniem poruszał się na wózku inwalidzkim. Niedługo przed śmiercią został przeniesiony na oddział opieki paliatywnej. Lekarze zdecydowali o przerwaniu chemioterapii.

Specyfikę raka okrężnicy, głównej przyczyny śmierci Pelego, w rozmowie z brazylijskim "O Globo Esporte" starała się przybliżyć onkolog Erika Simplicio.

- Nawet w operacji, podczas której usuwa się całego guza, może dojść do nawrotu. Komórka może bowiem uciec i dotrzeć do innego narządu, rozwijając się w nowym miejscu. Dotyczy to głównie wątroby i płuc - dodawała medyczka.

U wielkiego piłkarza przerzuty niestety nastąpiły do kilku narządów. Jak wiadomo, lekarze czuwający nad 82-latkiem skupili się głównie na okrężnicy, w której zmiany były posunięte najdalej. Nowoczesne metody leczenia nie były jednak w stanie poprawić sytuacji zdrowotnej Pelego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: O Globo Esporte

Tagi: Pele