Sport.Goniec.pl

blickpixel/ Pixabay

Nie żyje Jan Kudra, legendarny polski kolarz. Miał 85 lat

31 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jakub Franek

Jan Kudra, dwukrotny zwycięzca Tour de Pologne oraz reprezentant Polski w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w roku 1964, nie żyje. Legendarny sportowiec odszedł w wieku 85 lat.

Jan Kudra nie żyje

Jeden z najlepszych kolarzy szosowych w historii polskiego sportu, Jan Kudra, zmarł w wieku 85 lat. O śmierci sportowca poinformował Tomasz Rosset, wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi.

- Był niezwykle skromnym człowiekiem. To była wielka przyjemność rozmawiać z nim o kolarstwie. Nigdy nie eksponował siebie. Był kolarzem niezwykle eleganckim zarówno w ubiorze, jak i w ruchach. Podziwiano go nie tylko za umiejętności kolarskie, ale także za postawę wobec przeciwników. Zawsze miał czas dla kibiców i dziennikarzy. Była osobą ciepłą i sympatyczną. To wielka strata dla łódzkiego sportu. - mówi Marek Kondraciuk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi.

Wielokrotnie nagradzany sportowiec

Jan Kurda zaczął swoją karierę sportową w roku 1954 w Gwardii Łódź. To właśnie w barwach tego klubu po raz pierwszy zdobył mistrzostwo Polski w indywidualnym wyścigu szosowym w 1960 roku. Rok później dołączył do klubu Społem Łódź.

Tytuł Mistrza Polski uzyskał jeszcze 8 razy, ostatni raz w torowym wyścigu długodystansowym w 1967. Ponadto dwukrotnie wygrał Tour de Pologne, w 1962 i 1968. W 1964 reprezentował Polskę na Letnich Igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pod koniec życia zajmował się działalnością społeczną i organizacją wyścigów dla kolarskich dla młodzieży.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pzkol.pl, interia.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Inne Sporty

Nie żyje 24-letni polski piłkarz. Drużyna zmarłego w żałobie
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Nie żyje Aleksandra Janczara. Polska pięściarka osierociła roczne dziecko
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Kamila Skolimowska zmarła 14 lat temu. Jej rodzice wciąż nie mogą się z tym pogodzić, widok grobu wywołuje wzruszenie
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Nie żyje Tim Lobinger. Mistrz świata do końca wierzył, że pokona chorobę
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Zmarł Grzegorz Skrzecz. Legendarny polski bokser i aktor odszedł w wieku 65 lat
Czytaj więcej >

Inne Sporty

Były mistrz Polski został oskarżony o zabójstwo. Może trafić do więzienia na całe życie
Czytaj więcej >
Jakub Franek

Jestem studentem III roku prawa UMK. Szczególnie interesuję się technikami kryminalistycznymi i historią ich rozwoju. Jednocześnie mam słabość do starych filmów sensacyjnych i gier fabularnych. W chwilach wolnych zajmuję się sadem słuchając audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]