Sport.Goniec.pl > Tenis > Matka Igi Świątek przerwała milczenie, chłodno o relacji z córką. Postawiła sprawę jasno
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 06.07.2024 14:03

Matka Igi Świątek przerwała milczenie, chłodno o relacji z córką. Postawiła sprawę jasno

Iga Świątek
fot. YouTube: Kanał Sportowy

Iga Świątek, obecna liderka światowego rankingu tenisistek, od kilku lat nieprzerwanie zachwyca nas na koncie. Jej kolejne triumfy przyciągnęły uwagę mediów i znów, niczym bumerang, powrócił temat jej chłodnych relacji mamą, Dorotą Świątek.

Iga Świątek ma chłodne relacje z mamą? Pani Dorota rzadko pojawia się publicznie

Iga Świątek niedawno pewnie pokonała Chorwatkę Petrę Martić wynikiem 6:4, 6:3, co było jej czwartym zwycięstwem w czterech meczach przeciwko tej zawodniczce. Polka tenisistka w najbliższym spotkaniu zmierzy się z Julią Putincewą z Kazachstanu, która sensacyjnie wyeliminowała Katerinę Siniakovą. Putincewa zajmuje obecnie 35. miejsce w światowym rankingu, a Świątek pokonała ją już czterokrotnie w przeszłości, w tym dwa razy w bieżącym roku. Co ciekawe, Kazaszka do tej pory nie ugrała w meczu z Polką nawet jednego eta.

Niezależnie od sportowych sukcesów, w mediach coraz częściej poruszany jest wątek skomplikowanych relacji Igi z jej matką. Dorota Świątek, z zawodu stomatolog, w wywiadzie dla WP SportoweFakty przyznała, że ogląda większość meczów córki, choć bardzo rzadko pojawia się na trybunach. Kobieta śledzi jej poczynania w telewizji i uważa, że nie ma w tym nic złego.

Iga jest już dorosła, niezależna i samodzielna. Nie musi jeździć na turnieje z mamusią. Ma swój team. Nie czuję, abym wycofała się na własne życzenie z jej życia sportowego. Żeby kogoś wspierać, nie trzeba fizycznie przy nim być - wspominała.

Co za wieści tuż przed kluczowym meczem Świątek. Polka na to czekała, klamka zapadła

Dorota Świątek wiele poświęciła, aby wychować przyszłą gwiazdę sportu

Dorota Świątek podkreśla, że mimo ograniczonego kontaktu, zawsze wspierała obie swoje córki w rozwijaniu swoich pasji.

Byłam mamą wielozadaniową i faktycznie dużo czasu stałam z boku... fotela stomatologicznego, aby zapewnić obu córkom wszechstronny rozwój osobisty - wyznała Dorota Świątek.

To jej podejście do macierzyństwa umożliwiło dzieciom realizację swoich pasji i aspiracji, które w przypadku tenisa potrafią naprawdę dużo kosztować. Stomatolog ciężko pracowała, aby wychować przyszłe gwiazdy sportu, przez co nie mogła kibicować im na turniejach. Ostatecznie tylko Iga Świątek zrobiła karierę, a mama cały czas ją wspiera, choć nie czuje potrzeby jeżdżenia na jej kolejne mecze.

Dorota Świątek nie kibicuje córce z trybun. Śledzi mecze w telewizji

To między innymi dzięki poświęceniu Doroty Świątek Iga jest obecnie jednym z najlepszych sportowców w historii Polski. Tenisistka została uhonorowana wieloma prestiżowymi tytułami, w tym nagrodą dla Najlepszego Sportowca Roku 2023 przyznaną przez Przegląd Sportowy i Telewizję Polsat. Podczas tej ceremonii, statuetkę w jej imieniu odebrał ojciec, Tomasz Świątek, a na sali obecna była także jej siostra Agata. Również wtedy brak obecności matki wzbudził wiele pytań i spekulacji na temat ich relacji.

Kontakt jest mocno ograniczony. Iga często przebywa za granicą, ma bardzo napięty terminarz i wiele obowiązków. Jest pochłonięta swoimi sprawami zawodowymi. Rozumiem to. Zresztą jako dorosła osoba sama określa i kształtuje relacje z innymi - powiedziała Dorota Świątek w wywiadzie dla Sportowych Faktów.

Iga Świątek unika publicznego komentowania swoich relacji z matką. Skupia się na swojej karierze, chroniąc życie prywatne przed nadmiernym zainteresowaniem mediów. Na co dzień ma ogromne wsparcie ze strony swojego teamu, w którym znajdują się m.in. trener Tomasz Wiktorowski, psycholog sportowa Daria Abramowicz, trener przygotowania fizycznego Maciej Ryszczuk oraz sparingpartner Tomasz Moczek. Ponadto podczas spotkań często wspiera ją także ojciec i siostra -  jest więc w dobrych rękach i nic dziwnego, że Dorota Świątek jest spokojna o jej wyniki.