Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Pele nie żyje. Legendarny piłkarz przegrał walkę ze śmiertelną chorobą
Irmina Jach
Irmina Jach 29.12.2022 20:04

Pele nie żyje. Legendarny piłkarz przegrał walkę ze śmiertelną chorobą

Pele nie żyje
Autorstwa John Mathew Smith from Laurel Maryland, USA - Here, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75140903

Pele nie żyje. Legendarny piłkarz przegrał walkę z nowotworem jelita grubego. Ostatnie tygodnie spędził na oddziale opieki paliatywnej w Sao Paulo. Zmarł w czwartek 29 grudnia 2022 roku w wieku 82 lat, w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół.

- Pele, brazylijski król piłki nożnej, który wygrał rekordowe trzy mistrzostwa świata i stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci sportowych ubiegłego wieku, zmarł w czwartek. Miał 82 lata. [...] Jego śmierć potwierdził agent Joe Fraga - donosi portal AP News.

Pele od ponad roku chorował na nowotwór okrężnicy, który zdiagnozowano u niego podczas rutynowych badań. Zmagał się również ze schorzeniami nerki, bioder oraz prostaty. Przez problemy z chodzeniem poruszał się na wózku inwalidzkim. Niedługo przed śmiercią został przeniesiony na oddział opieki paliatywnej. Lekarze zdecydowali o przerwaniu chemioterapii.

Pele nie żyje. Przegrał walkę z rakiem

- Pele wkrótce nas opuści, jego rodzina opublikowała kilka zdjęć z jego pożegnania - informował Armando Villota Esparza, szef organizacji praw człowieka AGORA Club. Nie jest tajemnicą, że stan legendarnego piłkarza pogarszał się z dnia na dzień.

Święta Bożego Narodzenia rodzina 82-latka spędziła przy jego szpitalnym łóżku. Fotografie i filmy z pożegnania sportowca opublikowali w sieci. Już wtedy nie dało sie nie zauważyć, że Pele czuje się naprawdę źle - Jego życie dobiega końca, ale jego dziedzictwo będzie wieczne - dodawał Armando Villota Esparza. Wkrótce złowroga przepowiednia się spełniła.

Pele był niedoścignioną legendą

Pele, a właściwie Edson Arantes do Nascimento, przyszedł na świat 23 października 1940 roku w brazylijskim Três Corações. Występujący na pozycji napastnika piłkarz był trzykrotnym mistrzem świata, działaczem sportowym, politykiem, honorowym prezydentem New York Cosmos i ministrem sportu Brazylii. Przez wiele lat grał w barwach Santos FC, później przeniósł się do New York Cosmos. Karierę zakończył w 1977 roku.

Pele z 12 bramkami był na piątym miejscu listy najskuteczniejszych strzelców mistrzostw świata, zaraz po Miroslavie Klose (16 goli), Ronaldo (15 goli), Gerdzie Müllerze (14 goli) i Juście Fontaine (13 goli). Karierę czynnego piłkarza zakończył mając na koncie 1281 goli i 1363 rozegranych meczów. Był autorem 92 hat-tricków. W jednym z meczów strzelił 8 bramek.  Podczas gali w Zurychu w 2014 roku otrzymał honorową "Złotą Piłkę".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Pele