Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Pele nie żyje. Cały sportowy świat płacze i wspomina wielkiego piłkarza
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 29.12.2022 21:54

Pele nie żyje. Cały sportowy świat płacze i wspomina wielkiego piłkarza

pele
Twitter

Legendarny piłkarz Pele nie żyje. Gigant futbolu przegrał walkę z nowotworem jelita grubego. Ostatnie tygodnie spędził na oddziale opieki paliatywnej w Sao Paulo. Zmarł w czwartek 29 grudnia 2022 roku w wieku 82 lat. Człowieka, który zdefiniował współczesną piłkę nożną, wspomina i opłakuje cały świat sportowy i nie tylko.

Pele nie żyje. Cały świat płacze i wspomina

Odszedł człowiek, któremu dzisiejsza piłka nożna zawdzięcza bardzo wiele. - Pele, brazylijski król piłki nożnej, który wygrał rekordowe trzy mistrzostwa świata i stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci sportowych ubiegłego wieku, zmarł w czwartek. Miał 82 lata. [...]

Jego śmierć potwierdził agent Joe Fraga - donosi portal AP News. Media społecznościowe zalała fala smutku oraz wdzięczności za dokonania, które pozostawił legendarny Brazylijczyk.

- Dziękujemy za radość, którą sprawiłeś fanom piłki nożnej na całym świecie - napisano na Twitterowym profilu Manchesteru United.

Smutku nie krył również Kylian Mbappe.- Król futbolu nas opuścił, ale jego spuścizna nigdy nie zostanie zapomniana - napisał młody Francuz.

O gigancie piłki nożnej pamiętał bawarski Bayern Monachium. "FC Bayern dołącza do piłkarskiego świata, opłakując stratę jednego z największych wszech czasów, Pele, który zmarł w wieku 82 lat. Nigdy nie zostanie zapomniany".

Cały świat sportu i nie tylko łączy się w smutku po odejściu. Swoje wpisy zamieściło wiele sportowych klubów ale także wielu znanych piłkarzy i sportowców.

Pele zdefiniował futbol

Pele, a właściwie Edson Arantes do Nascimento, przyszedł na świat 23 października 1940 roku w brazylijskim Três Corações. Występujący na pozycji napastnika piłkarz był trzykrotnym mistrzem świata, działaczem sportowym, politykiem, honorowym prezydentem New York Cosmos i ministrem sportu Brazylii. Przez wiele lat grał w barwach Santos FC, później przeniósł się do New York Cosmos. Karierę zakończył w 1977 roku.

Pele z 12 bramkami był na piątym miejscu listy najskuteczniejszych strzelców mistrzostw świata, zaraz po Miroslavie Klose (16 goli), Ronaldo (15 goli), Gerdzie Müllerze (14 goli) i Juście Fontaine (13 goli). Karierę czynnego piłkarza zakończył mając na koncie 1281 goli i 1363 rozegranych meczów. Był autorem 92 hat-tricków. W jednym z meczów strzelił 8 bramek. Podczas gali w Zurychu w 2014 roku otrzymał honorową "Złotą Piłkę".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Twitter/ Facebook

Tagi: Pele