Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Za nami Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania"
Redakcja Goniec Sport
Redakcja Goniec Sport 12.04.2025 13:47

Za nami Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania"

Prawo karne w sporcie
Fot. Pixabay/smuldur; Freepik

9 kwietnia 2025 roku odbyła się Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa “Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania”. Prelegenci mówili o wyzwaniach, które stawia współczesny świat sportu w kontekście regulacji prawnych. W dyskusji wzięli udział również eksperci z zakresu prawa karnego i prawa sportowego, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz praktycy zajmujący się sportem zawodowym.

OKN "Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania". Inicjatywa studentów UMK w Toruniu

Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa “Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania” przeszła do historii. 9 kwietnia 2025 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu spotkali się studenci, doktoranci oraz eksperci z zakresu prawa karnego, sportowego oraz przedstawiciele sportu zawodowego. Organizatorami byli: Katedra Prawa Karnego UMK, Koło Naukowe Prawa Sportowego „Lex Sportiva” oraz Koło Naukowe Prawa Karnego działające na niniejszym wydziale.

Głównymi zagadnieniami, które były poruszane w trakcie trwania spotkania były:

  • Przestępstwa związane z dopingiem, korupcją i zakładami wzajemnymi;
  • Poszerzający się zakres odpowiedzialności karnej w sporcie;
  • Prawo karne a brutalne sporty walki;
  • Ochrona wartości niematerialnych i interesów rynku sportowego.

Organizatorzy postanowili przeznaczyć na całą konferencję 6 godzin. W tym czasie udało się nie tylko dopuścić do głosu wszystkich prelegentów, ale również zapewnić im przerwę kawową i obiadową, a także przeznaczyć czas na dyskusję po każdym z czterech paneli.

Poniżej przedstawiony został oficjalny plakat konferencji naukowej. Patronem medialnym został m. in. portal Goniec.pl.

487820583_1176511554167606_6183169182340965629_n.jpg
Fot. oficjalna strona wydarzenia na Facebooku Koła Naukowego Prawa Sportowego "Lex Sportiva"
Taka będzie pogoda na Wielkanoc. W grze dwa scenariusze Donald Tusk przerwał milczenie po debacie w Końskich. O jego słowach huczy w już w całej Polsce

OKN "Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania". Tematy ważne dla świata sportu

W sumie 17 uczestników konferencji zabrało głos, by przedstawić swoje referaty. Każdy z prelegentów miał 10 minut na wypowiedź, a w przypadku wystąpienia współautorskiego - 15 minut. W trakcie trwania konferencji podjęto szereg istotnych, z punktu widzenia prawa karnego, tematów dotyczących sportu.

Oczywiście, nie zabrakło kwestii dotyczącej stosowania nielegalnych środków, potocznie nazywanych dopingiem. To plaga wśród sportowców, którzy zażywając zakazane substancje chcą zwiększyć możliwości swojego organizmu, by osiągać lepsze wyniki. Daleko szukać nie trzeba, bowiem najsłynniejszy polski ultratriathlonista Robert Karaś został niedawno zawieszony, jeśli chodzi o udział w najbardziej prestiżowych światowych zawodach triathlonowych.

Na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania" wygłoszono referaty o tytułach chociażby “Doping technologiczny w skokach narciarskich” oraz “Domniemanie niewinności vs. walka z dopingiem - czy sportowcy mają równe szanse?”. Podjęto także temat zdrowia psychicznego w środowisku sportowym. Nie zabrakło także nawiązania do obecnego trenera Legii Warszawa Goncalo Feio, który znany jest z afery z prezesem Motoru Lublin Pawłem Tomczykiem. Portugalczyk w 2023 roku dopuścił się uderzenia swojego przełożonego kuwetą na dokumenty. Dlatego też jeden z prelegentów wygłosił referat pt. “Granice nietykalności w świecie sportu. Przypadek Goncalo Feio jako przykład współczesnych wyzwań prawa karnego i dyscyplinarnego”.

Ponadto, w kolejnych wystąpieniach poruszono chociażby temat korupcji w sporcie pod kątem aspektów prawnych. Nie zabrakło też kwestii kibiców, którzy nieraz sprawiają problemy podczas meczów. Jedno z wystąpień dotyczyło “Przestępczości stadionowej jako wyzwania dla wymiaru sprawiedliwości”. Inny prelegent postanowił również opowiedzieć o sędziach piłkarskich, którzy szczególnie są narażeni na niezadowolenie piłkarzy i kibiców. Wygłoszono referat pt. “Sędzia piłkarski jako funkcjonariusz publiczny w rozumieniu art. 115 k.k. Koncepcje zwiększenia ochrony sędziów piłkarskich przed przemocą”.

ZOBACZ: Andrzej Duda złożył podpis. Popularne świadczenie znacznie w górę

OKN "Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania". Organizatorzy podsumowali wydarzenie

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania" dostarczyła jego uczestnikom, czy to biernym, czy to czynnym, wielu wartościowych informacji w kwestii wszelkich spornych i wciąż nieuregulowanych tematów. Nie ma wątpliwości, że przepisy prawa sportowego muszą zostać doprecyzowane, szczególnie jeśli chodzi o kwestię stosowania dopingu czy wzmocnienia ochrony i nietykalności sędziów. Ponadto, warto również podjąć dyskusję o zdrowiu psychicznym sportowców, którzy, mimo wszystko, mocno biorą do siebie wszelkie przekazy medialne na ich temat i są narażeni na różnego rodzaju dolegliwości psychiczne.

Organizatorzy konferencji podsumowali krótko to wydarzenie. Na profilu Koła Naukowego Prawa Sportowego "Lex Sportiva" pojawił się post ze zdjęciami prelegentów. Dołączono do niego krótki opis:

Za nami Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Prawo karne w sporcie - współczesne wyzwania" – było intensywnie, inspirująco i na najwyższym poziomie!
Z całego serca dziękujemy wszystkim prelegentom, gościom, uczestnikom oraz naszym patronom – bez Was to wydarzenie nie miałoby takiego rozmachu. Wasze zaangażowanie, pasja i chęć dzielenia się wiedzą stworzyły wyjątkową atmosferę!
Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać na żywo i wspólnie przeżyć te niezwykłe chwile. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, a poziom merytoryczny wystąpień – robił ogromne wrażenie! - czytamy.

Tagi: Sport Polska