Świat sportu pożegnał wielu wybitnych ludzi. Oni odeszli w 2024 roku
Wchodzimy właśnie w okres, w którym szczególnie wspominamy tych, którzy odeszli do wieczności. W świecie sportu, tylko w tym roku pożegnaliśmy wiele znanych osobistości. Z tej okazji pragniemy przypomnieć o tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportowego półświatka. Cześć ich pamięci (*)
Wszystkich Świętych - czas szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli
Jak co roku, 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych . Niekoniecznie jest to święto, podczas którego cieszymy się, ale bardziej wpadamy w zadumę, zatrzymujemy się na chwilę, by oddać hołd osobom, które na zawsze odeszły do wieczności. To wtedy ludzie masowo udają się na cmentarze, by pomodlić się za swoich najbliższych i spędzić z nimi czas, chociażby w kontekście metafizycznym.
W ciągu ostatnich miesięcy zmarło wielu znanych, wybitnych i zasłużonych dla świata polskiego sportu osób. W tym artykule chcielibyśmy szczególnie powspominać te osoby.
Świat sportu pożegnał ich w 2024 roku
14 kwietnia do wieczności odeszła polska arcymistrzyni szachowa, Joanna Dworakowska . Od 2001 roku posiadała męski tytuł mistrza międzynarodowego. Sześciokrotnie reprezentowała Polskę na Olimpiadzie Szachowej. Ponadto, w 2009 roku sięgnęła po brązowy medal za wynik indywidualny na Drużynowych Mistrzostwach Świata. Z kolei na Drużynowych Mistrzostwach Europy w 2005 roku zdobyła złoty medal drużynowy, a dwa lata później srebrny. Indywidualnie drugie miejsce zajęła w 2009 roku. Miała 45 lat .
9 czerwca zmarła Beata Maksymow-Wendt . Specjalizowała się w judo, a na swoim koncie miała chociażby 3 mistrzostwa Europy, a także 2 mistrzostwa świata. Największe sukcesy odnosiła na przełomie lat 80. i 90. Jedna z najlepszych polskich sportsmenek zmagała się z ciężką chorobą, która doprowadziła do jej śmierci. Miała 56 lat .
ZOBACZ: Gorąco w Barcelonie, nagły zwrot ws. transferu. Kluczowe wieści dla Roberta Lewandowskiego
11 czerwca odszedł od nas Orest Lenczyk . To legendarny trener, który m. in. zdobył ze Śląskiem Wrocław mistrzostwo Polski w 2012 roku. W sumie trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Polski oraz dwukrotnie zdobywał Superpuchar kraju. Przed Śląskiem, dwa złote medale polskiej pierwszej ligi (wówczas Ekstraklasy) zdobywał jako trener Wisły Kraków w latach 1978 i 2001. Z kolei w 2007 roku doprowadził GKS Bełchatów do wicemistrzostwa Polski, a także był ostatnim szkoleniowcem, który prowadził Widzew Łódź w europejskich pucharach. Miał 81 lat .
29 czerwca zmarł Janusz Tracewski . Jest on uznawany za ojca sukcesów zapaśniczej reprezentacji Polski w latach 1969-1980. Jest również określany jako trener stulecia , w wyniku swoich zasług dla polskich zapasów. W trakcie swojej kariery jako szkoleniowiec reprezentacji Polski jego podopieczni zdobyli łącznie 56 medali igrzysk olimpijskich, a także mistrzostw świata i Europy. Miał 88 lat .
29 lipca zmarł natomiast Józef Schmidt . Był dwukrotnym mistrzem olimpijskim w trójskoku. Złote medale zdobywał w 1960 oraz 1984 roku. Oprócz olimpijskich krążków Polak był także dwukrotnym mistrzem Europy oraz rekordzistą świata. Jako pierwszy człowiek w historii przekroczył barierę 17 metrów w trójskoku. Udało mu się to w 1960 roku w Olsztynie. Wynik 17,03 m był rekordem świata aż przez osiem lat. Miał 89 lat .
ZOBACZ: Ważne wieści na kilka dni przed WTA Finals. Pogromczyni Świątek ogłosiła trudną decyzję
Na zawsze w naszej pamięci
6 sierpnia do wieczności odszedł Waldemar Marszałek . Reprezentował Polskę w zawodach motorowodniaków, a więc zmaganiach polegających na pływaniu w łodziach motorowych. Na stałe zapisał się w historii polskiego sportu, ponieważ jest jednym z najbardziej utytułowanych sportowców w dziejach tej dyscypliny. Na swoim koncie ma 6 mistrzostw świata. Pierwsze z nich zdobył 1979 roku, a ostatnie w 1993. Cztery razy zdobywał również tytuł najlepszego motorowodniaka Europy. Miał 82 lata .
9 sierpnia pożegnaliśmy Feliksa Niedziółkę . Piłkarz został legendą Legii Warszawa, dla której rozegrał 224 mecze, zdobywając dwie bramki. Jego największe sukcesy przypadły na lata 1968-1970, kiedy to Legia dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Polski. Niedziółka miał również swój udział w zdobyciu Pucharu Polski w sezonach 1965/66 i 1972/73. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 79 lat .
ZOBACZ: Nie żyje Aleksander Pietrzykowski. Tragiczna wiadomość właśnie obiegła kraj
18 sierpnia zmarł Franciszek Smuda . Był to zarówno piłkarz, jak później trener, a także selekcjoner reprezentacji Polski w latach 2009-2012. Przede wszystkim dwukrotne zdobył mistrzostwo Polski z Widzewem Łódź (1996, 1997) oraz mistrzostwo z Wisłą Kraków (1999). Jego kariera na trenerskiej ławce obejmowała również Lecha Poznań, z którym zdobył Puchar Polski w 2009 roku, oraz Legię Warszawa. Natomiast w sezonie 1996/97 pod jego przewodnictwem Widzew Łódź awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów, co było ogromnym sukcesem na polskiej arenie piłkarskiej. Jako selekcjoner reprezentacji Polski (2009-2012) Smuda poprowadził Biało-Czerwonych podczas EURO 2012. Mimo nadziei na udany turniej Polacy zakończyli rywalizację na fazie grupowej. Franciszek Smuda odszedł po walce z nowotworem krwi. Miał 76 lat .
7 września odszedł Robert Witke . To były skoczek narciarski, który swoją karierę prowadził na przełomie lat 80. i 90. Swoją karierę rozpoczął od udziału w mistrzostwach świata juniorów w 1985 roku w narciarstwie klasycznym. W konkursie indywidualnym zajął 14. miejsce, a drużynowym - 7. lokatę. Pod koniec tego roku zadebiutował również w Pucharze Świata, jednak nie zdobył tam punktów. Największy sukces odniósł w 1990 roku w Zakopanem, gdzie podczas mistrzostw Polski zdobył brązowy medal indywidualnie, a także złoto drużynowe. Rok później nieoczekiwanie zakończył swoją karierę, w wieku zaledwie 24 lat. Miał 56 lat .
Tym wszystkim wymienionym, a także innym, którzy odeszli, składamy hołd.