Sport.Goniec.pl Skoki Narciarskie Trudno uwierzyć, jakie wykształcenie ma Adam Małysz. Kibice będą zaskoczeni
fot. KAPiF

Trudno uwierzyć, jakie wykształcenie ma Adam Małysz. Kibice będą zaskoczeni

29 sierpnia 2024
Autor tekstu: Michał Pokorski

Adam Małysz to jeden z najwybitniejszych sportowców w historii Polski. Byłego skoczka narciarskiego zna cały kraj, a jego dokonania są już legendarne. 46-latek wciąż szuka nowych zawodowych wyzwań, zadebiutował nawet ostatnio w telewizji. Niewielu wie jednak, jakie wykształcenie ma nasz mistrz. Historia jego edukacji zaskoczy fanów.

Adam Małysz to legenda krajowego sportu

Adam Małysz to jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w naszym kraju. 46-latek ma w swoim dorobku m.in. cztery złota mistrzostw świata, cztery Kryształowe Kule czy też trzy srebrne medale igrzysk olimpijskich.

Jego dokonania w dziedzinie sportu są wybitne, a jako postać na stałe zapisał się w historii kraju. Era Małyszomanii swego czasu zawładnęła całą Polską i zapoczątkowała dynamiczny rozwój skoków narciarskich w ojczyźnie.

W latach 2016–2022 Adam Małysz pełnił funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Od 2022 roku 46-latek jest prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Jak widzimy, legenda sportu jest nadal bardzo aktywna zawodowo, stale poszukuje nowych zajęć i pasji.

Niewielu jednak wie, jakie wykształcenie ma legenda polskiego sportu. Odpowiedź zaskoczy kibiców.

Zdobyła medal dla Polski i zrobiła to. Nagranie hitem sieci

Takie wykształcenie ma Adam Małysz

Adam Małysz pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył już jako 18-latek, dlatego też jego czas na naukę był mocno ograniczony. Sportowiec poświęcił się skokom narciarskim, a szkoła zeszła na dalszy plan. Jak przyznał w 2012 roku, pogodzenie edukacji i sportu było niemożliwe:

Wiadomo, że na początku skoki były czymś przy okazji, bo trzeba było się uczyć, a szkoła ma – szczerze mówiąc – niewiele wspólnego ze sportem. Nie można tego pogodzić. Poszedłem do zawodówki, żeby mieć jakiś zawód. W ostatniej klasie już prawie wcale nie chodziłem do szkoły – wciąż były wyjazdy, zgrupowania i tylko dzięki uprzejmości nauczycieli skończyłem tę szkołę, bo miałem później osobne zaliczenia. W zawodówce jest tak, że trzeba wyjeżdżać na miesięczne lub dwumiesięczne kursy. Ja nie musiałem. Szkoła pomagała mi w ten sposób, że organizowała te szkolenia na miejscu. Dzięki temu udało mi się — powiedział wiele lat temu w wywiadzie dla magazynu "Kontrast" (cytat za portalem Ski Jumping).

Jak wspomniano powyżej, Adam Małysz zdobył zawód dekarza w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Ustroniu . Nie był to jednak koniec jego edukacji.

Wiele lat później, bo dopiero w 2010 roku legendarny skoczek ukończył liceum i zdał maturę. Dla Małysza było to wciąż za mało, więc osiem lat później obronił pracę licencjacką . Tym samym stał się absolwentem Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.

Edukację Adam Małysz zakończył w 2020 roku z tytułem magistra . W czasie pandemii obronił się na Politechnice Częstochowskiej. Jego praca dyplomowa nosiła tytuł "Nowoczesne metody zarządzania imprezami sportowymi na przykładzie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Polsce".

ZOBACZ TEŻ: Wiadomo, jaką emeryturę dostaje Adam Małysz. Kwota może zaskoczyć niejednego

Nowe wyzwania zawodowe Adama Małysza

Po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego Adam Małysz próbował wielu nowych zajęć. W 2011 roku rozpoczął swoją karierę w sportach motorowych, a już rok później wystartował w Rajdzie Dakar. Zawiesił swoje występy w 2016 roku po objęciu stanowiska dyrektora kadry w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Teraz oprócz pracy w PZN, Adam Małysz został… prowadzącym programu śniadaniowego. 46-latek zadebiutował na szklanym ekranie w Dzień Dobry TVN i zaskoczył wielu fanów.

Jan Tomaszewski dostał pytanie o Szczęsnego i się zaczęło. Wprost wskazał, kto był lepszy
Zdobyła medal dla Polski i zrobiła to. Nagranie hitem sieci
Obserwuj nas w
autor
Michał Pokorski

Dziennikarz portalu Goniec Sport. Swoje pierwsze doświadczenie w mediach zdobywał w redakcji "Mistrzów Polski" oraz akademickiego Radia Luz. Na co dzień student PR'u na Uniwersytecie Wrocławskim oraz amator fitnessu. W sporcie zakochany od dziecka, wielki fan siatkówki i lekkoatletyki. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
piłka nożna Siatkówka tenis skoki narciarske inne sporty