Sport.Goniec.pl Tenis Świetny początek Igi Świątek na turnieju w Dubaju
KARIM JAAFAR/AFP/East News

Świetny początek Igi Świątek na turnieju w Dubaju

21 lutego 2024
Autor tekstu: Bartosz Nawrocki

Po WTA 1000 w Dausze przyszedł czas na zawody tej samej rangi w Dubaju. Iga Świątek, niesiona zwycięstwem w Katarze, ma zamiar zdobyć kolejny puchar do swojej kolekcji (18 finałów na 22 wygrała). Na starcie pokonała Sloane Stephens (6:4, 6:4), a dziś rozprawiła się z Eliną Svitoliną 6:1, 6:4.

Niemałe wyzwanie już w pierwszym pojedynku

Iga Świątek rozpoczęła WTA w Dubaju od drugiej rundy. Jej rywalką była Amerykanka, Sloane Stephens, niegdyś 3. rakieta rankingu WTA . I faktycznie trzeba przyznać, że swoje umiejętności zawodniczka zaprezentowała. W pierwszym secie szła łeb w łeb z Polką, a w pewnym momencie tenisistka z USA prowadziła 4:3 . Do takiego wyniku doprowadziła m.in. dzięki trzem przełamaniom . Widać było również, że próbowała przejąć inicjatywę nad spotkaniem, mimo starcia z o wiele wyżej notowaną oponentką (Stephens jest na 41. miejscu w rankingu WTA ).

Pomimo wywierania presji, Świątek nie dała się zdominować. Wykorzystała błędy rywalki, doprowadziła do kolejnego przełamania i koniec końców zwyciężyła seta stosunkiem 6:4 . Niemniej jednak, kibice mogli cieszyć się z wysokiego poziomu tego pojedynku.

Do drugiego seta Iga przystąpiła z innym nastawieniem taktycznym. Jak wyznała w pomeczowej rozmowie, musiała zmienić strategię, bo Amerykanka doskonale czytała jej grę . Mimo to, rywalizacja wciąż była bardzo wyrównana, a Stephens nie była skłonna do poddania się. Przy wyniku 4:4 to jednak Polka złapała wiatr w żagle i zaczęła zagrywać piłki nie do obrony . Udane serwisy, mocne forhendy i pojedynek zakończył się na korzyść Igi. Pojedynek trwał blisko dwie godziny .

Marcin Gortat jest już na emeryturze. Niebywałe, ile dostaje pieniędzy

Udany rewanż za Wimbledon

W trzeciej rundzie los skojarzył raszyniankę z Eliną Svitoliną . Ostatnie spotkanie tenisistek miało miejsce podczas Wimbledonu , a górą była Ukrainka . Była to zatem świetna okazja do rewanżu.

Pierwszy set przebiegł zgodnie z planem ustalonym przez Świątek. Wykorzystanie błędów rywalki, która przegrała swojego gema serwisowego doprowadziło do wyniku 3:1 dla Polki . W dalszej części Iga kontynuowała swoją dobrą passę i ostatecznie wygrała rundę 6:1 .

Drugi set trwał już nieco dłużej od pierwszego . Świetnie weszła w niego Svitolina, która była blisko, by doprowadzić do wyniku 1:0. Nie pozwoliła na to jednak Polka, która odrobiła straty w gemach i ostatecznie to ona wyszła na prowadzenie . Potem jednak formę złapała Ukrainka, której serwisy oraz przełamania doprowadziły do rezultatu 2:1 dla niej . Świątek nie mogła dopuścić do przegranej, dlatego odpowiednio szybko zareagowała. Po dwóch dobrych serwisach prowadziła już 4:2 , zatem sytuacja zaczęła się stabilizować dla Polki.

Wkrótce jednak miało miejsce ponowne przebudzenie Ukrainki, która zaczęła posyłać mocne, ryzykowne piłki . Taka gra się opłaciła, bo na tablicy wyników znów był remis . Potem jednak niepowodzenie w serwisie Svitoliny pozwoliło Świątek wyjść na prowadzenie. Ostatecznie, po zaciętej rozgrywce Iga wygrała 6:4 , jednak było to kolejne wymagające spotkanie na turnieju w Dubaju.

Ćwierćfinał również będzie trudny?

Iga Świątek poznała właśnie swoją kolejną rywalkę. Będzie nią Chinka Qinwen Zheng , która jest notowana na 7. miejscu w rankingu WTA . Igę czeka więc kolejne trudne wyzwanie, chociaż w dotychczasowych 4 pojedynkach za każdym razem górą była raszynianka . Miejmy nadzieję, że tak będzie i teraz. Spotkanie odbędzie się jutro po południu .

Magda Fręch znowu to zrobiła. Wielkie zwycięstwo Polki

Redaktor portalu Goniec Sport. Jestem studentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ciągnie mnie do sportu, a zwłaszcza do piłki nożnej. Mimo że to sport, w którym 22 osoby biegają za jedną piłką, to i tak pałam wielkim zainteresowaniem do tej "bieganiny".