Sport.Goniec.pl Tenis Rosjanin uderzył w Igę Świątek. Wszystko tuż przed meczem na US Open

Rosjanin uderzył w Igę Świątek. Wszystko tuż przed meczem na US Open

28 sierpnia 2024
Autor tekstu: Michał Pokorski

Iga Świątek po tenisowych męczarniach pokonała wczoraj Kamillę Rachimową 2:0 (6:4, 7:6). Zawodniczka z Jekaterynburga postawiła Polce trudne warunki i wykorzystywała każde potknięcie raszynianki. Niestety jeszcze przed spotkaniem Polka została ostro skrytykowana przez rosyjskiego trenera. Bezpardonowy atak w stronę 23-latki oburzył kibiców.

Iga Świątek wygrała z Kamillą Rachimową

Iga Świątek w pierwszej rundzie US Open przeżywała istne tenisowe męczarnie z Kamillą Rachimową . Polka wyraźnie dominowała w meczu tylko do stau 4:0. Następnie w grę raszynianki wkradł się istny kataklizm i Rosjanka zaczęła odrabiać straty. Tenisowa pewność siebie po stronie naszej zawodniczki spadła, a każde jej potknięcie wykorzystywała Rachimowa. W efekcie najpierw ugrała gema przy własnym serwisie, a później przełamała raszyniankę (4:3).

Sytuacja stawała się bardzo niebezpieczna, ale Iga Świątek wróciła do solidnej gry . W dziewiątym gemie miała nawet piłkę setową, ale obronną ręką wyszła Rosjanka (5:4). Finalnie po zaciętej batalii i kataklizmie w połowie seta, nasza 23-latka ugrała pierwszą partię na swoją korzyść.

W drugiej partii z walki nie zrezygnowała Rosjanka. Rachimowa była bardzo napędzona i podbudowana rywalizacją w poprzedniej odsłonie meczu i kontynuowała niezłą grę (1:1). Iga Świątek była jednak skupiona na swoim tenisie i cierpliwie punktowała rywalkę, dzięki czemu przełamała ją już na początku (3:1).

Kamilla Rachimowa potrafiła świetnie wychodzić z trudnych sytuacji i nawet przy wyniku 0:40, doprowadziła do gry na przewagi. Finalnie więcej zimnej krwi zachowała Świątek i zgarnęła kolejnego gema dla siebie (4:2). Niestety rywalka Polki imponowała sportowym zacięciem i doprowadziła do nieprawdopodobnej końcówki (6:6).

W tie-breaku najpierw to Rosjanka rozdawała karty i wywalczyła sobie aż trzy piłki setowe (3:6), ale Iga wrzuciła po chwili “wyższy bieg”. Polka wybroniła wszystkie setballe i przełamała rywalkę! (7:6). Finalnie nasza 23-latka spod Warszawy wykorzystała pierwszą piłkę meczową i zamknęła spotkanie w dwóch setach.

Jeszcze przed spotkaniem doszło do skandalu. Jeden z rosyjskich trenerów postanowił uderzyć w Igę Świątek. Nie do wiary, o co oskarża naszą zawodniczkę.

Ogromne emocje w meczu Igi Świątek. Trudne chwile na otwarcie US Open

Rosjanin zaatakował Igę Świątek

Iga Świątek w ostatnim czasie jest bardzo często krytykowana. Międzynarodowej społeczności nie podobają się zachowania Polki, między innymi korzystanie z przerw toaletowych po przegranych setach. Takie rozwiązanie jest w pełni zgodne z przepisami, choć nie podoba się wielu osobom. Naszą tenisistkę skrytykowała za to np. Martina Navratilova, która tak skwitowała zachowanie 23-latki w trakcie meczu z Danielle Collins na igrzyskach olimpijskich:

Zgadnijcie, ile razy w całej mojej karierze, w około 1700 meczach, poszłam do łazienki? - napisała Navratilova.

Teraz do krytyki Świątek dołączył się również Andriej Czesnokow. 58-latek z Moskwy był wcześniej zawodowym tenisistą, w poprzednich latach pełnił funkcję trenera Jeleny Rybakiny. Przed spotkaniem Polki z Kamillą Rachimową, Rosjanin postanowił bezpardonowo uderzyć w wywiadzie:

Jedyną tenisistką, której nie lubię, jest Iga Świątek. (...)

Najlepszym meczem kobiet w zeszłym sezonie był finał w Madrycie. Świątek przegrała z Aryną Sabalenką i nie powiedziała ani jednego miłego słowa o finale. Kiedy przegrała, wszystko szło nie po jej myśli. Bolała ją głowa, była chora. (...)

Rafael Nadal za każdym razem, gdy przegrywa z Djokoviciem, mówi, że Djoković zagrał bardzo dobrze i gratuluje mu. Ona nigdy nic nie mówi. Dla niej istnieje tylko jedna osoba na świecie - ona. Inni są, delikatnie mówiąc, nikim i niczym - komentuje ostro Czesnokow w rozmowie z Tennis Update.

Kolejna krytyka Rosjan pod adresem Igi Świątek

Niestety wielu osobom ze świata tenisa nie podoba się ostatnio zachowanie Polki. Igę Świątek skrytykowało już kilka legend dyscypliny czy dziennikarze. Temat podchwyciły również rosyjskie media, które skwitowały ostatnio całą sytuację.

Sport-Express to dziennik sportowy, który działa w Rosji od 1991 roku i jest jednym z najchętniej czytanych na Wschodzie. Dziennikarze portalu przeanalizowali zachowania Igi Świątek i tak skomentowali przerwy toaletowe:

Podczas turnieju (Cincinatti Masters - red.) ponownie pojawiło się pytanie o legalną, ale nie najpiękniejszą technikę taktyczną. Gwiazdy tenisa z przeszłości potępiły przerwy na toaletę w wykonaniu liderki światowego rankingu - napisano w dzienniku.

Oprócz tego w artykule przywołano słowa znanych tenisistek: Lindasy Davenport i Coco Vandeweghe. Obie panie krytykowały Igę Świątek za regularne korzystanie z przerw na toaletę. Całość Rosjanie zwieńczyli dosadnym komentarzem:

Prawdopodobnie kibice nie pokochają jej za to bardziej - napisał Sport-Express.

Wzruszające, jak Czesław Michniewicz pożegnał Szczęsnego. Wyjątkowe słowa
Tak Marina Szczęsna zareagowała na decyzję męża. Wymowna odpowiedź

Dziennikarz portalu Goniec Sport. Swoje pierwsze doświadczenie w mediach zdobywał w redakcji "Mistrzów Polski" oraz akademickiego Radia Luz. Na co dzień student PR'u na Uniwersytecie Wrocławskim oraz amator fitnessu. W sporcie zakochany od dziecka, wielki fan siatkówki i lekkoatletyki.