Sport.Goniec.pl Siatkówka Blamaż polskich siatkarek w Paryżu. Kolejny fatalny mecz i Polki wracają do domu

6 sierpnia 2024
Autor tekstu: Bartosz Nawrocki

Reprezentacja Polski kobiet mierzyła się w ćwierćfinale siatkarskiego turnieju w ramach IO w Paryżu ze Stanami Zjednoczonymi. Mecz przebiegał zdecydowanie pod dyktando Amerykanek, choć pod koniec rywalizacji nadzieje Biało-Czerwonych urosły na nowo. Nasze zapędy zostały jednak brutalnie zweryfikowane.

Polska - USA. Bilans starć bezpośrednich przed meczem na IO

Reprezentantki Polski w fazie grupowej Igrzysk Olimpijskich w Paryżu poradziły sobie wystarczająco dobrze, by awansować dalej. Na pierwszej od 2008 roku olimpiadzie już udało się dostać podopiecznym Stefano Lavariniego do ćwierćfinału. W pojedynkach grupowych wygrały z Kenią oraz Japonią, a musiały jedynie uznać wyższość piekielnie silnych Brazylijek.

W ¼ finału IO w Paryżu , na Biało-Czerwone czekały Amerykanki. Siatkarki ze Stanów Zjednoczonych również wygrały dwa grupowe starcia, a w jednym przegrały z Chinkami. Walka toczyła się tam jednak do samego końca, gdyż o zwycięstwie Azjatek zadecydował tie-break . To sprawia, że przed dzisiejszym ćwierćfinałem Polki nie mogły być niczego pewne, choć bilans ostatnich bezpośrednich starć przemawia na korzyść siatkarek Stefano Lavariniego. Ostatnia porażka Biało-Czerwonych z USA miała miejsce w czerwcu zeszłego roku. Od tamtego czasu, w kolejnych trzech starciach górą były Polki.

Do historycznego meczu Polaków zostały godziny, a tu przykre wieści. Potężne osłabienie
Boxdel i Amadeusz Ferrari zakładają nową federację. Pierwsza gala jesienią

10:4 i... bolesna lekcja siatkówki. Polki żegnają się z IO w Paryżu

Mecz Polski z USA rozpoczął się od ustalenia warunków przez Amerykanki. Praktycznie od razu zaczęły punktować siatkarki ze Stanów, a podopieczne Stefano Lavariniego musiały gonić wynik. Trudno było jednak odpowiadać na kolejne skuteczne zagrania przeciwniczek, które były bardzo dobrze dysponowane. W tej partii Biało-Czerwone ani razu nie były w stanie wyjść na prowadzenie. Zakończyła się ona wygraną USA 25:22 .

Nie inaczej było w kolejnej rundzie tego pojedynku. Objętego na start tego seta prowadzenia Amerykanki do końca już nie oddały. Tutaj było widać jednak jeszcze większą przewagę siatkarek ze Stanów Zjednoczonych, a pewnym momencie spotkania podopieczne Lavariniego przegrywały aż 9:20. Na odrabianie strat było nie tylko za późno. Oponentki znajdowały odpowiedź na każde zagranie czy też każdy zdobyty przez Polki punkt. W efekcie ten set zakończył się rezultatem 14:25 .

Nadzieje wśród polskich kibiców odżyły w 3. fazie spotkania. W pewnym momencie Polki prowadziły 10:4 i były na dobrej drodze, by wrócić do rywalizacji. W końcu jednak coś się zacięło i Amerykanki najpierw wyrównały na 13:13, a zaraz wyszły na prowadzenie 16:15. Przejętej inicjatywy już nie oddały Biało-Czerwonym. Koniec końców runda ta zakończyła się wynikiem 20:25 , a cały mecz - 0:3 .

ZOBACZ: Kibice nie wierzyli, co gada Szpakowski. Burza w sieci po tym, co zrobił

Polki odpadają z IO w Paryżu. Arcytrudny rywal USA w półfinale

Na zwycięzcę starcia Polski ze Stanami Zjednoczonymi czekały Brazylijki. W fazie grupowej pokonały już Polki 3:0, a 2. set przeszedł do historii, gdyż zakończył się rezultatem 36:38. Była to najdłuższa runda w XXI wieku na siatkarskim turnieju pań. Trwała ona aż 40 minut!

Reprezentacja Brazylii to lider rankingu FIVB kobiet. Z pewnością dla Amerykanek zapowiada się trudne starcie w walce o medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu .

Trener Igi Świątek przerwał milczenie ws. jej gry na igrzyskach. Postawił sprawę jasno

Redaktor portalu Goniec Sport. Jestem studentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ciągnie mnie do sportu, a zwłaszcza do piłki nożnej. Mimo że to sport, w którym 22 osoby biegają za jedną piłką, to i tak pałam wielkim zainteresowaniem do tej "bieganiny".