Sport.Goniec.pl Skoki Narciarskie Dawid Kubacki może liczyć na spokojną starość. Ile wynosi olimpijska emerytura skoczka?
CHRISTOF STACHE/AFP/East News

Dawid Kubacki może liczyć na spokojną starość. Ile wynosi olimpijska emerytura skoczka?

8 lutego 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Dawid Kubacki zdobył brązowy medal na igrzyskach i teraz może liczyć na olimpijską emeryturę. Jej wysokość nie jest jednak zbyt duża i nie różni się wiele od średniej emerytury przyznawanej w Polsce. Kubacki mógł na nią liczyć już wcześniej.

To już trzecie igrzyska olimpijskie Dawida Kubackiego. Podczas poprzednich zdobył już medal olimpijski w drużynie. To oznacza, że na swoją olimpijską emeryturę już zasłużył. Czy w związku z brązowym medalem coś się zmieniło?

Dawid Kubacki zdobył brązowy medal. Ile będzie wynosić jego olimpijska emerytura?

Komu należy się emerytura olimpijska? Według ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku, jej warunkiem jest uzyskanie minimum jednego medalu olimpijskiego. W tym roku indywidualnie zdobył swój pierwszy Dawid Kubacki. Czy oznacza to jednak, że świadczenie zaczęło mu przysługiwać dopiero w tym roku?

Podczas igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku, Dawid Kubacki wraz z polską drużyną skoczków narciarskich zdobył brązowy medal. Już wtedy mógł cieszyć się przysługującą mu emeryturą olimpijską.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Według nowych zasad ustawa jest skierowana dla wszystkich sportowców, którzy ukończyli 40 lat. Jeśli zdobyli medale przed 2010 rokiem, wówczas obowiązującym wiekiem było 35 lat.

Olimpijska emerytura nie jest też szczególnie wysoka. Ustalana jest ona za pomocą kwoty bazowej przeznaczonej dla członków korpusu służby cywilnej i pomnożona jest razy 1,4. Kwota bazowa w 2021 roku wynosiła 2 031,96 zł, więc sportowcy otrzymywali na rękę dokładnie 2 844,74 zł.

Choć emerytura ta nie jest wiele wyższa niż średnia emerytura w Polsce (wynosi ona 2500 zł), to ma ona zasadniczy plus w porównaniu do świadczeń innych Polaków - niepobierany jest od niej podatek oraz składki ubezpieczeniowe. Świadczenie przysługuje do końca życia i żeby je otrzymać, wystarczy jedynie złożyć wniosek w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
piłka nożna Siatkówka tenis skoki narciarske inne sporty